Blog

Nietrzymanie moczu – kiedy warto iść do lekarza?

Nietrzymanie moczu – kiedy warto iść do lekarza?

Problem nietrzymania moczu stanowi dla pacjentów ogromny dyskomfort. Zwykle dotyczy on kobiet, których poczucie atrakcyjności i pewności siebie staje się zaniżone. Wpływa to niekorzystnie na prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie, jak również na bliskie relacje damsko-męskie.

Wiedza pacjentów na ten temat nie jest niestety zbyt obszerna, co w następstwie powoduje, że pewne objawy, które mogą sygnalizować nietrzymanie moczu, są bagatelizowane, przez co pomoc medyczna udzielana zbyt późno, może przynieść mierne rezultaty. Warto wiedzieć, że istnieją objawy nietrzymania moczu, które powinny wzbudzić zaniepokojenie i potrzebę ich zdiagnozowania.

Nietrzymanie moczu – kiedy zwrócić się o pomoc lekarską?

Nietrzymaniem moczu nazywamy mimowolne, czyli niezależne od świadomej decyzji pacjenta, oddawanie moczu prowadzące do częściowego lub całkowitego opróżniania pęcherza moczowego. To zaburzenie może być spowodowane chorobami związanymi z układem nerwowym (brak kontroli nad odruchem opróżniania pęcherza), jednak częściej jego przyczyną są choroby dotyczące różnych odcinków dróg moczowych. Schorzenie występuje najczęściej w starszym wieku, u osób po 80 roku życia na nietrzymanie moczu cierpi jedna trzecia mężczyzn i aż połowa kobiet. Stąd nierzadko przeważa przekonanie, że problem ten jest związany z procesem starzenia i nie wymaga leczenia. Jest to błędne twierdzenie, zawsze należy ustalić przyczynę schorzenia.

Objawy, które nasuwają problem nietrzymania moczu, są jednocześnie pomocną i kluczową wskazówką dla lekarza, by móc trafnie określić źródło. Zgłaszający się pacjenci, to zwykle kobiety, które odczuwają silny dyskomfort w czasie wysiłku fizycznego. Opisywane to jest jako, mimowolne oddanie niewielkiej ilości moczu w czasie np. podnoszenia czegoś ciężkiego. Jest to związane ze wzrostem ciśnienia w pęcherzu moczowym. W podobnym mechanizmie, mocz może się wydostawać z pęcherza, w czasie gwałtownego śmiechu, kaszlu czy kichania. Gdy takie objawy się pojawiają należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym.

Innymi objawami, których nie należy bagatelizować to sytuacja, gdy mocz stale lub okresowo bezwiednie wycieka, najczęściej w sytuacjach, gdy pęcherz moczowy jest przepełniony, stąd też mówi się o nietrzymaniu moczu z przepełnienia. Dochodzi do tego wówczas, gdy istnieje przeszkoda w odpływie moczu. Dotyczy to najczęściej mężczyzn, a źródłem problemu jest powiększony gruczoł krokowy.

Niepokojące powinny być również sytuacje, gdy pacjent odczuwa silne i naglące parcie na mocz. Potrzeba oddania moczu jest bardzo silna i pacjent nie jest w stanie utrzymać moczy w pęcherzu, co objawia się jego wypływem w ciągu kilku sekund. Charakterystycznie występuje to podczas zmiany pozycji ciała, jako reakcja na dźwięki jak lejąca się woda, podczas orgazmu. Występuje zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy.

Powyżej opisane sytuacje i objawy są powodami, dla których warto jest zgłosić się do lekarza, w celu uzyskania pełnej diagnostyki, trafnego rozpoznania i odpowiedniego leczenia. Jednak istnieją również sytuacje, gdy dochodzi do wypływu moczu, nawet wówczas, gdy dany pacjent dotychczas świadomie kontrolował oddawanie moczu, a mimo wszystko nie jest wymagana konsultacja lekarska. Przykładem jest bezwiedne oddawanie, zwykle niewielkich ilości moczu, po spożyciu napojów moczopędnych, np. kawy czy alkoholu i napojów cytrusowych, również gdy zażywane są leki moczopędne (furosemid), ale także w czasie kiedy dany pacjent cierpi z powodu zapalenia pęcherza.

Należy pamiętać, że nietrzymanie moczu jest manifestacją zaburzeń w zdrowiu. Powikłania nieleczonego schorzenia, prowadzącego do opisywanych dolegliwości, mogą sprowadzać się do niekomfortowego bólu brzucha lub też, bardziej poważnych, jak uszkodzenie nerki – nefropatia zaporowa. Według dr n. med. Roberta Drabczyka, w artykule dla portalu Medycyna Praktyczna, można zapobiec powstaniu zaburzeń prowadzących do nietrzymania moczu, jest to m.in. utrzymywanie prawidłowej masy ciała, stosowanie diety zapobiegającej zaparciom, a także regularne ćwiczenia mięśni dna miednicy.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *