Leczenie łagodnego przerostu stercza laserem ThuLEP
Niemal 50% mężczyzn w wieku 50 lat i 80 – 90% mężczyzn w wieku 80 lat – choruje na łagodny przerost prostaty (BPH). Nasilenie dolegliwości związanych z oddawaniem moczu zwiększa się wraz z wiekiem.
Najczęstszym objawem schorzenia jest potrzeba częstego oddawania moczu zarówno w dzień jak i w nocy. Ponadto strumień moczu zwęża się, a czas oddawania moczu wydłuża się. Innymi objawami, które mogą się pojawić są: gwałtowne parcie na pęcherz, uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza, niekiedy silne bóle w dole brzucha spowodowane zatrzymaniem moczu.
Przyczyny łagodnego przerostu prostaty nie są w pełni poznane, związane są z procesem starzenia się organizmu, a także ze zwiększonym wytwarzaniem hormonu męskiego (dihydrotestosteronu) – uważa się, że ten hormon pobudza przerost prostaty u mężczyzn. Odpowiednią metodę leczenia ustala z pacjentem lekarz urolog – po wykonaniu niezbędnych badań (wywiad lekarski, badanie fizykalne, badania laboratoryjne, usg przezpowłokowe i uroflowmetrię) oraz ocenie stopnia zaawansowania choroby.
Ważne! U niektórych pacjentów można zastosować farmakoterapię. W przypadku, gdy okaże się ona nieskuteczna, bądź stopień zaawansowania schorzenia jest znaczny – rozważa się leczenie zabiegowe lub operacyjne. Wskazaniami do leczenia zabiegowego łagodnego przerostu prostaty są nawracające zatrzymania moczu oraz infekcje układu moczowego. Jednym z głównych założeń leczenia jest ustąpienie dolegliwości związanych z oddawaniem moczu, będących następstwem przerostu gruczołu krokowego, które znacznie obniżają komfort życia pacjenta.
Laser ThuLEP w leczeniu łagodnego przerostu prostaty
Obecnie w leczeniu przerostu gruczołu krokowego najczęściej obok lasera diodowego, używa się laser tulowy ThuLEP – emituje on fale długości 2010 nm, doskonale sprawdza się do cięcia i waporyzacji tkanki prostaty. Fala o długości 2010 nm charakteryzuje się dobrą koagulacją naczyń krwionośnych, co powoduje, że enukleacja prostaty jest niemal bezkrwawym zabiegiem operacyjnym. Taka długość fali lasera ze względu na dużą absorbcję w środowisku wodnym jest bardziej bezpieczna dla pacjenta, w porównaniu z dotychczas stosowaną 980 nm (jaką emituje laser diodowy).
Co istotne w terapii laserem tulowym ThuLEP jest znacznie mniejsza głębokość penetracji w głąb tkanek, co zmniejsza dolegliwości pooperacyjne oraz zabezpiecza pacjenta przed wystąpieniem powikłań śród i pooperacyjnych.
Operacje prostaty przy użyciu lasera ThuLEP są o wiele tańsze od KTP (zielony laser), a także pozwalają na wycięcie znacznie większej ilości tkanki prostaty.
W trakcie zabiegu występuje niewielkie krwawienie – podczas cięcia tkanek stercza dochodzi do całkowitego zamknięcia naczyń przez waporyzację tkanek otaczających włókno. Płytka penetracja wiązek lasera w głąb tkanek (0,2 – 0,5 mm) wpływa na znaczne zmniejszenie dolegliwości pooperacyjnych, zwiększając jednocześnie bezpieczeństwo zabiegu.
Po zabiegu do pęcherza moczowego wprowadzany jest cewnik, który usuwa się następnego dnia rano (dzięki temu pacjent po operacji już następnego dnia samodzielnie oddaje mocz bez cewnika i może być po dobie wypisany ze szpitala). Ważne! W przypadku łagodnego przerostu gruczołu krokowego laserowe operacje z reguły przebiegają jednofazowo.
Leczenie łagodnego przerostu stercza laserem tulowym nie jest refundowane przez NFZ, za zabieg trzeba zapłacić około 7 tys. zł.
Źródła: przeglad-urologiczny.pl, prostata.info.pl