Blog

Leczenie przerostu stercza techniką embolizacji – co to za zabieg?

Leczenie przerostu stercza techniką embolizacji – co to za zabieg?

Rozrost stercza, zwany często przerostem, to choroba dotykająca mężczyzn. Według badań rozrost gruczołu krokowego występuje u ponad 50 % mężczyzn powyżej 60 roku życia, a odsetek panów zapadających na to schorzenie wzrasta wraz z wiekiem. Na szczęście odpowiednia diagnostyka i szerokie spektrum możliwości terapeutycznych pozwala mężczyznom na efektywne leczenie. Jedną z najbardziej bezpiecznych i nieingerencyjnych metod stosowanych w leczeniu tego schorzenia jest embolizacja.

Łagodny rozrost gruczołu krokowego (stercza, prostaty), zwany niekiedy przerostem tego narządu, jest schorzeniem dotykającym dużą liczbę mężczyzn, zwłaszcza po 60 roku życia. Choroba ta polega na powiększeniu tkanki gruczołu krokowego na skutek zwiększenia liczby komórek ją budujących (rozrost) lub rzadziej na skutek powiększenia tych komórek (przerost). Niezależnie od zawiłości nomenklaturowych rozrost prostaty jest przykrą dolegliwością objawiającą się częstomoczem, bólem podczas oddawania moczu, oddawaniem moczu w nocy, a także zmianami w sposobie oddawania moczu takimi jak m.in.: trudność w rozpoczęciu mikcji, jej wydłużony czas, osłabienie strumienia moczu, a skrajnie nawet jego zatrzymanie. Objawy rozrostu stercza obejmują także funkcje płciowe, w tym impotencję, zaburzenia wzwodu i inne. Wymienione dolegliwości powinny skłonić każdego mężczyznę do wizyty u urologa, ponieważ jedynie precyzyjna diagnostyka oraz fachowa wiedza specjalisty pozwalają na zatrzymanie progresji choroby. W ramach diagnostyki wykonywane jest badanie per rectum, USG w wariancie przez powłoki brzuszne lub transrektalnie, a także uroflowmetria. Lekarz po dokonaniu oceny zaawansowania choroby może podjąć mniej lub bardziej radykalne metody leczenia.

Embolizacja w leczeniu rozrostu prostaty

Embolizacja jest niczym innym jak celowym zamknięciem światła naczynia krwionośnego (tętnice, żyły) w celach terapeutycznych. Technika ta znalazła zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń, w tym w odcinaniu ukrwienia naczyniaków, w żylakach przełyku i innych. Embolizacja tętnic gruczołu krokowego (PAE – prostate artery embolisation) uznawana jest za jedną z najmniej inwazyjnych i przełomowych metod leczenia łagodnego rozrostu prostaty. Procedura polega na wprowadzeniu do tętnicy sterczowej cewnika naczyniowego o średnicy 1 mm. Cewnik wprowadzany jest przez tętnicę udową pod kontrolą fluoroskopową w znieczuleniu miejscowym przez lekarza specjalizującego się w radiologii zabiegowej. W ten sposób do tętnicy podawany jest materiał embolizujący (mikrosfery żywiczne) i zamykane jest światło naczynia. Całość procedury trwa około 40-90 minut. Zabiegi tą metodą są wysoce bezpieczne i mogą być wykonywane u mężczyzn, których stan zdrowia nie pozwala na zastosowanie procedur bardziej inwazyjnych. Technika ta może być zastosowana u pacjentów z gruczołem różnej wielkości i jest to zabieg przeprowadzany na ogół w trybie ambulatoryjnym.

Według informacji przytoczonych przez urologa lek. med. Emilię Pawłowską-Krajkę na łamach Przeglądu Urologicznego metoda ta jest wysoce skuteczna. W Brazylii poddano jej 11 pacjentów, z czego u 91%  mężczyzn po embolizacji odnotowano sukces terapeutyczny i nie zanotowano nawrotów choroby po okresie 45 miesięcy od wykonania procedury. W Portugalii z kolei zabiegowi embolizacji tętnic gruczołu krokowego poddano 92 pacjentów, z czego po trzech miesiącach aż 80% pacjentów było usatysfakcjonowanych rezultatami zabiegu.

Jak każda procedura również ta, mimo iż małoinwazyjna, może być przeciwwskazana pewnym grupom pacjentów i prowadzić do pewnych powikłań. Embolizacja prostaty nie może być wykonywana u pacjentów z miażdżycą naczyń obejmujących tętnice stercza, zatem przed zabiegiem osoby objęte tego rodzaju ryzykiem należy poddać ocenie naczyń. W przypadku omawianej procedury istnieje także niewielkie ryzyko niedokrwienia i martwicy pęcherza moczowego na skutek niezamierzonej embolizacji tętnicy pęcherzowej dolnej, dotychczas jednak opisano zaledwie jeden taki przypadek.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *