Blog

Plastyka wędzidełka prącia – wskazania

Plastyka wędzidełka prącia – wskazania

Dla mężczyzn najbardziej krępujące są choroby, dotyczące męskich narządów płciowych. Staje się to niestety często powodem zaniedbywania dolegliwości, odkładania wizyty u lekarza, przez co nierzadko problem chorobowy się pogłębia do stadium, w którym tylko radykalne działanie lekarskie może przynieść odpowiedni efekt terapeutyczny.

Dość powszechnymi schorzeniami, z którymi zgłaszają się mężczyźni, są problemy dotyczące wędzidełka prącia. Jest to niewielki, cienki fałd skórny, występujący na dolnej, cewkowej, powierzchni penisa, który łączy napletek z żołędzią prącia. Leczenie chirurgiczne stosowane właśnie w przypadku chorób wędzidełka, jakim jest jego plastyka, to drobny zabieg, a jego efekty prawie natychmiastowe.

Wskazania do plastyki wędzidełka prącia

Wędzidełko napletka (łac. frenulum preputii) jest podłużnym fałdem skórnym w kształcie trójkąta, który łączy żołądź z napletkiem i umożliwia zsuwanie napletka do rowka zażołędnego. Jest to bardzo istotne szczególnie w czasie stosunku. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problem z wędzidełkiem prącia dotyczy około 5% mężczyzn, którzy nie zostali poddani zabiegowi obrzezania. Należy dodać, iż u chłopców do 3 roku życia często spotykany jest problem z odprowadzeniem napletka, który czasem znika wraz z wiekiem. Jednak w sytuacjach, gdy kłopot nie mija, często rozpoznawane jest zbyt krótkie wędzidełko napletkowe, staje się to wtedy wskazaniem do jego plastyki.

Plastyka wędzidełka prącia to zabieg, polegający na jego wydłużeniu poprzez chirurgiczne nacięcie wędzidełka, a następnie zszycie w odpowiedni sposób. Taka procedura chirurgiczna wykonywana jest zwykle w znieczuleniu miejscowym. Wskazaniem do plastyki wędzidełka prącia jest wcześniej wspomniane zbyt krótkie wędzidełko. Jest to schorzenie, które może być wadą wrodzoną, ale również nierzadko pojawia się u dorosłych mężczyzn, u których wcześniej nie stwierdzano jakichkolwiek dolegliwości mogących nasuwać to rozpoznanie. Dopiero rozpoczęcie współżycia seksualnego i dolegliwości, szczególnie bólowe nasuwają podejrzenie opisywanego problemu.

Częste stany zapalne okolicy narządów płciowych, a także urazy tej okolicy u mężczyzn, mogą być przyczyną wtórnie zbyt krótkiego wędzidełka napletkowego. Czasem spotykane naderwanie wędzidełka np. w czasie współżycia czy czynnościach higienicznych, jest pierwszym, ale poważnym objawem krótkiego wędzidełka. Po odpowiednim zatamowaniu krwawienia nie trzeba wykonywać innych metod leczniczych, jednak wytworzona blizna okolicy wędzidełka prącia, może pogłębić pierwotny problem. Wówczas jest to wskazanie do chirurgicznej plastyki.

Warto zwrócić uwagę na sam zabieg plastyki wędzidełka prącia, które przeprowadza lekarz chirurg bądź urolog. Ze względu na małą inwazyjność zabiegu i możliwość przeprowadzenia go w znieczuleniu miejscowym, możliwe jest wykonanie go w warunkach ambulatoryjnych. Procedura trwa ok. 30 – 45 minut. Po zabiegu bardzo istotne jest stosowanie się do zaleceń lekarza, głównie związane jest to z odpowiednią higieną miejsc intymnych, a także powstrzymaniem się od stosunków seksualnych przez okres około 5 tygodni. Rana pooperacyjna goi się zwykle do maksymalnie 2 tygodni. Dolegliwości bólowe, które mogą towarzyszyć przez pierwsze dni po zabiegu, można zniwelować stosując środki przeciwbólowe.

Plastyka wędzidełka prącia przynosi efekty na stałe, nie jest wymagane powtarzanie tej procedury. Można wykonać ten zabieg na terenie całej Polski. Ceny plastyki wędzidełka prącia są zróżnicowane, np. w Bydgoszczy rozpoczynają się one od ok. 350zł, w Gdyni to koszt 500zł, zaś w Warszawie pacjent może zapłacić nawet powyżej 1000zł.

Profesor Wojciech Perdzyński, na swojej stronie internetowej perdzynski.pl, poświęca kilka słów tematyce wędzidełka prącia, zwracając uwagę na możliwości współistnienia zbyt krótkiego wędzidełka prącia ze schorzeniem, jakim jest stulejka. Leczenie chirurgiczne tylko stulejki, może nie przynieść zamierzonych efektów, a wręcz mogą pojawić się dodatkowe dolegliwości bólowe. Stąd bardzo ważne jest, aby lekarz dokonał całościowej oceny narządów płciowych, a pacjent – opisał w pełni swoje dolegliwości.

Źródła: who.int; ncbi.nlm.nih.gov; seksuologia.mp.pl; „Stulejka i krótkie wędzidełko – wstydliwe choroby” J. Ratajski; perdzynski.pl

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *