Blog

Jakie są korzyści z przeprowadzenia wazektomii?

Jakie są korzyści z przeprowadzenia wazektomii?

Wazektomia jest bezpieczną metodą trwałej antykoncepcji dla mężczyzn. Ten mikrochirurgiczny zabieg, polegający na przerwaniu ciągłości nasieniowodów, może zainteresować panów, którym zależy zarówno na własnej witalności, jak i na dobrym samopoczuciu, zdrowiu oraz satysfakcji partnerek.

Wazektomia jest atrakcyjnym rozwiązaniem również dla mężczyzn, dla których priorytetem jest niezawodność antykoncepcji. Skuteczność wazektomii wynosi ponad 99,9%. Likwidacja obaw przed niechcianą ciążą, brak negatywnego wpływu na funkcje seksualne i na ogólny stan zdrowia – to tylko kilka spośród licznych zalet wazektomii, które mogą przekładać się na podwyższenie komfortu psychicznego partnerów, a w rezultacie na poprawę jakości ich współżycia.

Plusy wazektomii

Stosowanie popularnych metod antykoncepcji hormonalnej dla kobiet typu tabletki lub plastry antykoncepcyjne niesie ze sobą ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych, w tym obniżenia libido, silnych bólów głowy, a w najbardziej ekstremalnych przypadkach zakrzepicy żylnej czy uszkodzenia wątroby. Metodą znacznie bardziej bezpieczną dla organizmu, która nie powoduje zagrożenia wymienionymi powikłaniami, jest wazektomia. Od najczęściej stosowanych sposobów antykoncepcji różni ją też fakt, że jest skierowana do mężczyzn. Panowie, którzy decydują na zabieg, biorą na siebie obowiązek zabezpieczenia przed niechcianą ciążą, zwykle przez lata spoczywający na ich partnerkach. Dbają w ten sposób o dobre samopoczucie i bezpieczeństwo kobiety, co jest wyrazem odpowiedzialności i może wpłynąć na wzmocnienie relacji w związku.

Zabieg nie wiąże się dla mężczyzny z postawieniem własnego zdrowia w stan ryzyka. Prawdopodobieństwo komplikacji po wazektomii jest bardzo niskie, a jeśli powikłania wystąpią, są łatwe do opanowania.

Pozytywny wpływ na komfort psychiczny mężczyzny i kobiety, tak istotny w budowaniu intymnej więzi, ma także niezwykle wysoka skuteczność wazektomii. Partnerzy nie muszą pamiętać o dodatkowych, doraźnych środkach zabezpieczających, na trwałe pozbywają się obawy o to, że zostaną rodzicami, co sprawia, że mogą czerpać ze swojego życia seksualnego większą przyjemność. Lek. Eugeniusz Siwik, jeden z najlepszych specjalistów w Polsce zajmujących się wazektomią, w wywiadzie dla Dzień Dobry TVN podkreślał, że ok. 80% par po wykonaniu zabiegu zgłasza polepszenie relacji partnerskich. Zabieg nie wpływa przy tym na czynność hormonalną gruczołów płciowych ani na funkcje seksualne mężczyzny, jak zdolność do erekcji, orgazmu czy ejakulacji. W przeciwieństwie do innych metod antykoncepcji nie zmniejsza popędu. W związku z tym, że podczas zabiegu nie zostają naruszone naczynia krwionośne ani nerwy, odczuwana satysfakcja seksualna jest taka sama, albo ze względu na brak czynników stresujących, nawet większa.

Zdecydowaną zaletą wazektomii jest jej cena. Paradoksalnie to jedna z najtańszych form antykoncepcji. Zabieg jest jednorazowym wydatkiem, który stanowi równowartość kilkunastu miesięcy stosowania metod hormonalnych.

Wazektomii nie należy mylić ze sterylizacją, która polega na usunięciu gonad i powoduje stałą niepłodność. Wazektomia z kolei sprawia, że do ejakulatu nie dostają się plemniki, choć jądra w dalszym ciągu je produkują. Zabieg jest odwracalny, to znaczy możliwe jest przywrócenie płodności mężczyźnie, który wcześniej się mu poddał. Taka procedura nosi nazwę rewazektomii i polega na przywróceniu drożności nasieniowodów. Mężczyźni, którzy przeszli wazektomię, a z jakichś względów zdecydują jednak, że chcieliby mieć dzieci, mogą również skorzystać z możliwości, jakie daje procedura in vitro. Nasienie zawierające plemniki potrzebne do zapłodnienia jest wówczas pobierane bezpośrednio z nadjądrzy lub z samych jąder.

Mimo wysokiej skuteczności ponowne udrożnienie nasieniowodów nie zawsze kończy się sukcesem. Właśnie dlatego decyzja o przeprowadzeniu wazektomii powinna być przemyślana, podjęta świadomie, a w przypadku panów znajdujących się w stałych związkach – przedyskutowana z partnerką.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *