Blog

Zabieg laserowy: jakie zmiany skórne usuwa się tą metodą

Zabieg laserowy: jakie zmiany skórne usuwa się tą metodą

Skóra jest naszą wizytówką. Każdy chce, aby była gładka, zdrowa, o równomiernym kolorycie – wszelkie jej niedoskonałości, czy schorzenia nie są mile widziane. W leczeniu zmian skórnych z powodzeniem stosuje się laser. Urządzenia te wykorzystywane są w dermatologii w leczeniu nie tylko zmian chorobowych, ale także i w poprawianiu niedoskonałości urody.

Nieinwazyjna metoda laserowa świetnie nadaje się do leczenia schorzeń skóry, w przeciwieństwie, bowiem do tradycyjnych metod leczenia – po laseroterapii nie pozostają blizny. W laseroterapii wykorzystywany jest czynnik wysokiej temperatury wytwarzanej przez wiązkę promieni światła, którą można punktowo skierować na chore miejsca. Komórka, na jaką pada światło lasera otrzymuje porcję energii, która zamieniana jest w ciepło prowadzące do jej zniszczenia. Światło emitowane przez laser nie dociera do wszystkich komórek, ale jest wychwytywane przez cząsteczki zwane chromatoforami (są to struktury, które zawierają różne rodzaje barwników).

Poszczególne rodzaje laserów różnią się zastosowaniem, ponieważ emitują różne długości światła, „wychwytywane” przez inne chromatofory. Najczęściej stosowanymi laserami są: laser CO2, laser argonowy, laser rubinowy i laser diodowy.

Usuwanie zmian skórnych laseroterapią

Warunkiem zastosowania terapii laserem jest pewność, że dana zmiana skórna jest zmianą łagodną – laser nieodwracalnie niszczy tkankę i nie można wtedy zbadać jej pod mikroskopem w celu potwierdzenia rozpoznania. Ważne! We wszystkich wątpliwych przypadkach należy wykonać wycięcie chirurgiczne wraz z badaniem histopatologicznym (pozwala ono na wykluczenie nowotworu złośliwego). Ma to szczególne znaczenie w różnego rodzaju zmianach barwnikowych.

Schorzenia skórne, które leczy się metodą laseroterapii to:

  • brodawki
  • narośla na skórze
  • zaczerwienienia
  • trądzik różowaty

Ponadto tą metodą można leczyć różnego rodzaju zmiany naczyniowe, do których należą naczyniaki krwionośne (nieprawidłowe zwiększenie liczby naczyń), a także teleangiektazje (nieprawidłowe poszerzenia naczyń).

W schorzeniach skórnych typu brodawki, laser potrafi skutecznie „wysuszyć” zaopatrujące je naczynia krwionośne, w efekcie zapobiega to dalszemu dostarczaniu krwi do brodawki (obumiera nie pozostawiając śladów, nie może również odrosnąć).

W przypadku trądziku różowatego, za którego występowanie odpowiedzialne są nienaturalnie powiększone naczynia krwionośne – stosując energię cieplną lasera, naczynia te ulegają zwężeniu oraz unaczynieniu. Skutkiem są wyraźne zmniejszone zaczerwienienia, a unaczynione naczynia organizm w krótkim czasie samoczynnie likwiduje.

Zaletą laseroterapii jest to, że działając punktowo na chore miejsce, zwalczane są przyczyny odpowiedzialne za dane schorzenie skóry (unika się naruszenia zdrowej skóry). Efektem jest przyśpieszony proces gojenia i prawie nigdy nie tworzą się blizny, jak ma to miejsce przy głębokich nacięciach. W większości przypadków laserowe leczenie schorzeń skóry jest bezbolesne (odczuwalne jest jedynie lekkie mrowienie).

Ceny zabiegu laserowego leczenia zmian skórnych zależą w dużej mierze od okolicy ciała, która jest poddawana zabiegowi laseroterapii np. usuwanie zmian naczyniowych (rozszerzonych naczynek) na twarzy kosztuje około 500 zł. Jest to cena pojedynczego zabiegu. Czasem, aby uzyskać optymalny efekt potrzeba 2 – 3 zabiegów.

Źródła: czytelniamedyczna.pl, S. W. Lanigan „Lasery w dermatologii”, wydawnictwo Czelej, Lublin 2005 rok.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *