Blog

Komórki macierzyste: zastosowanie w zabiegach odmładzania skóry

Komórki macierzyste: zastosowanie w zabiegach odmładzania skóry

Medycyna estetyczna dostarcza coraz to nowe metody odmładzające skórę. Koncentrują się one głównie na obszarach ciała najszybciej zdradzających przejawy starzenia, czyli skórze twarzy, szyi, dekoltu oraz dłoni. Producenci aparatury medycznej oraz preparatów odmładzających prześcigają się w nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych, dążąc do stworzenia metody o wysokiej skuteczności, trwałych efektach i niewielkiej ingerencyjności, przy zachowaniu najwyższych zasad bezpieczeństwa i eliminacji niepożądanych powikłań pozabiegowych. Jednym z najnowszych oraz zyskujących obecnie coraz większą popularność zabiegów jest odmładzanie skóry za pomocą komórek macierzystych.

Komórki macierzyste są grupą komórek występującą głównie w szpiku, krwi obwodowej oraz tkance tłuszczowej organizmu. Ich cechą jest zdolność do nieograniczonej liczby podziałów, czyli samoodnawiania oraz różnicowania się do innych typów komórek. Wyróżnia się komórki embrionalne (zarodkowe), płodowe (pobierane z krwi pępowinowej) oraz somatyczne, czyli komórki dojrzałe. Potencjał tego rodzaju komórek wykorzystywany jest w różnych dziedzinach medycyny. Prowadzone są badania w kierunku coraz to nowszych zastosowań komórek macierzystych m.in. w ortopedii, stomatologii, a także leczeniu nieuleczalnych dotąd chorób lub schorzeń o wysokiej śmiertelności, np. choroby Parkinsona, cukrzycy, chorób nowotworowych i innych. Właściwości komórek macierzystych somatycznych, czyli pochodzących z dojrzałego organizmu, wykorzystywane są również w medycynie estetycznej i regeneracyjnej.

Inteligentna komórka w procesie odmładzania

Komórki macierzyste stosowane w zabiegach medycyny estetycznej pobierane są z krwi pacjenta lub z jego tkanki tłuszczowej. Zabieg pobierania materiału, z którego następnie separowany jest preparat autologiczny zawierający komórki macierzyste, choć czasochłonny i wymaga zastosowania zaawansowanych technologicznie urządzeń, jest całkowicie bezbolesny. Tak pozyskany preparat podawany jest pacjentowi metodą intradermoterapii, czyli innymi słowy za pomocą igły lub z wykorzystaniem kaniuli, jeżeli istnieje potrzeba wprowadzenia preparatu w głębsze partie skóry – wyjaśnia dr Urszula Brumer, lekarz medycyny estetycznej specjalizujący się w wykonywaniu zabiegów z zastosowaniem preparatów autologicznych, w rozmowie z portalem Polska Kosmetologia i Kosmetyka. Podane w wybrane miejsce komórki macierzyste są w stanie rozpoznać rodzaj tkanki, jej stan oraz potrzeby i poprzez wydzielanie pewnych substancji (cytokiny) rozpocząć proces odbudowy, którego rezultatem jest regeneracja i odmłodzenie skóry. Jako że komórki macierzyste są przez organizm rozpoznawane jako komórki własne, nie wywołują one odpowiedzi immunologicznej, a tym samym przeszczepy z ich udziałem nie są odrzucane – jak wynika z wypowiedzi dr. hab. Marka Cegielskiego przytoczonej przez serwis PoradnikZdrowie.pl.

Według dr Brumer efekt zastosowania komórek macierzystych w terapii odmładzającej, choć ujawnia się stopniowo, jest niezwykle satysfakcjonujący. Pacjenci, którzy poddali się zabiegowi, z czasem zauważają wygładzenie zmarszczek, odświeżenie cery, redukcję przebarwień, a także poprawę jędrności i elastyczności skóry. Ich wygląd jest naturalny i wyraźnie młodszy.

Terapia komórkami macierzystymi zdaje się być spełnieniem oczekiwań lekarzy oraz pacjentów gabinetów medycyny estetycznej. Nie brakuje jednak głosów krytycznych pojawiających się w odpowiedzi na wzrastającą popularność tego rodzaju zabiegów. Autorzy artykułu na portalu KlinikaUrody prezentują opinię dr. Longakera (Stanford University Medical Center), który wyraża obawy związane z wykorzystaniem komórek macierzystych w zabiegach kosmetologicznych i medycyny estetycznej. Zdaniem dr. Longakera zastosowanie tego rodzaju komórek w procedurach, których nie zweryfikowano naukowo, może być ryzykowne dla pacjentów, zważywszy na potencjalne zagrożenia wywołane przetwarzaniem tkanek i komórek macierzystych oraz konsekwencjami ich starzenia się.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *