Blog

Photoderm: czym jest i jakie ma zastosowanie?

Photoderm: czym jest i jakie ma zastosowanie?

Jeszcze niedawno najczęściej wykorzystywaną metodą usuwania naczyniaków, niestety niezbyt skuteczną, była dermabrazja lub wymrażanie. Często jedynym rozwiązaniem dla pacjenta okazywał się dość mocno inwazyjny przeszczep fragmentu skóry. Nowoczesne terapie z użyciem urządzenia Photoderm pozwalają jednak raz na zawsze pozbyć się kłopotliwych znamion naczyniowych. Łączy ono w sobie działanie intensywnego, wysokoenergetycznego światła o szerokim widmie z laserem impulsowym o długości fali 1064nm.

Znamiona naczyniowe, zwane powszechnie naczyniakami, to wady naczyń krwionośnych powstające na skutek ich nieprawidłowego rozwoju. W zależności od tego, jakich naczyń dotyczą (żylnych, tętniczych, włosowatych czy limfatycznych), mogą przybierać różną postać. – Jednym z częściej spotykanych znamion naczyniowych jest typ port wine stain. Są to znamiona w postaci czerwonawych lub fioletowych plam i najczęściej występują na twarzy oraz szyi. W wieku dorosłym mogą pojawić się znamiona naczyniowe typu cherry angioma, które powszechnie nazywane są naczyniakami starczymi lub punktami rubinowymi. Są to znamiona zazwyczaj wypukłe i niewielkich rozmiarów w kolorze czerwonym lub fioletowym – powiedział portalowi zdrowieiuroda.pl dr Wojciech Rybak z kliniki medycyny estetycznej i laseroterapii Ars Estetica.

Jeszcze niedawno jedyną metodą usuwania naczyniaków była dermabrazja lub wymrażanie. Niestety zabiegi te rzadko przynosiły oczekiwane efekty, więc dla pacjentów jedynym rozwiązaniem był przeszczep fragmentu skóry. Współcześnie medycyna oferuje jednak bardzo skuteczny sposób usuwania naczyniaków przy wykorzystaniu urządzenia Photoderm.

Photoderm – nowoczesny sposób usuwania naczyniaków

Photoderm to innowacyjne urządzenie, łączące w sobie działanie intensywnego, wysokoenergetycznego światła o szerokim widmie z laserem impulsowym o długości fali 1064nm. Photoderm znalazł zastosowanie w usuwaniu różnych zmian naczyniowych – zarówno nabytych, jak i wrodzonych – z całego ciała. Zaliczają się do nich naczyniaki płaskie, jamiste i starcze, poszerzone naczynka, ziarniniaki naczyniowe, a nawet niewielkie żylaki.

Działanie urządzenia Photoderm, wbrew pozorom, nie jest skomplikowane. Emitowane przez nie światło wytwarza ciepło, które podgrzewa zmianę do takiej temperatury, aby doszło do jej zniszczenia i usunięcia z tkanki. Światło jest pochłaniane przez hemoglobinę, dzięki czemu krew nabiera wyższej temperatury, niszczy ścianę zmienionego naczynia, a to po pewnym czasie jest w naturalny sposób usuwane przez organizm.

Długość terapii z wykorzystaniem urządzenia Photoderm zależy od ilości, głębokości i rozległości naczyniaków. W większości przypadków konieczne jest przeprowadzenie kilku-kilkunastu zabiegów w ciągu paru miesięcy. Po tym czasie zmiana zanika samoistnie. Oczywiście należy przy tym mieć świadomość, że istnieją pewne przeciwwskazania do wykonywania zabiegu. Są to m.in. ciąża i okres karmienia, stosowanie leków fotouczulających i obniżających krzepliwość krwi, świeża opalenizna, cukrzyca oraz skłonność do tworzenia bliznowców.

Ogólnie terapia z użyciem urządzenia Photoderm jest bezpieczna i bezbolesna, choć niektórzy odczuwają niewielki dyskomfort w momencie zetknięcia lasera ze skórą. Ewentualne powikłania w postaci pojawiających się strupków, zasinień, brązowego zabarwienia skóry czy infekcji występują jedynie u około 2% pacjentów. Aby zminimalizować ryzyko ich pojawienia się, należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza: przez miesiąc unikać ekspozycji na słońce, przez około tydzień – sytuacji narażających skórę na urazy, a dodatkowo intensywnie ją nawilżać. Konieczne są również regularne wizyty kontrolne.

Usuwanie naczyniaków za pomocą urządzenia Photoderm można wykonać jedynie w klinikach prywatnych. W zależności od placówki, ceny zaczynają się od około 200 zł. Górna granica to około 1000 zł.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *