Blog

Lipogems: innowacyjna rewitalizacja skóry

Lipogems: innowacyjna rewitalizacja skóry

O komórkach macierzystych często mówi się, że stanowią ogromną nadzieję współczesnej medycyny i kosmetologii. Ich właściwości zachwalają lekarze różnych specjalizacji, w tym ortopedzi, hematolodzy czy lekarze medycyny estetycznej. Z jednej strony w mediach pojawiają się reportaże na temat rewelacyjnych efektów terapii z zastosowaniem komórek macierzystych w leczeniu najcięższych chorób, z drugiej zaś – plotki o kolejnej gwieździe, która z ich pomocą odzyskała młody wygląd. Na czym wobec tego polega fenomen komórek macierzystych i co decyduje o wielości ich zastosowań?

Najprościej rzecz ujmując, komórki macierzyste to takie komórki w organizmie, które potrafią przekształcić się w każdą tkankę (mięśniową, kostną, chrzęstną, nerwową etc.), ponadto mają zdolność potencjalnie nieograniczonego podziału i ciągłej odnowy – w przeciwieństwie do większości innych komórek w naszym ciele, które dzielą się ograniczoną ilość razy, a potem obumierają i są zastępowane przez nowe. Właśnie ze względu na swój regeneracyjny potencjał komórki macierzyste stały się cennym narzędziem medycyny estetycznej. Ich zastosowanie pozwala uzyskać zjawiskowe rezultaty w rewitalizacji i odmładzaniu skóry.

Na czym polega terapia komórkami macierzystymi Lipogems?

Jedną z najbardziej popularnych form terapii komórkami macierzystymi w medycynie estetycznej jest Lipogems. Materiał jest pozyskiwany z tkanki tłuszczowej pacjenta, która następnie zostaje odpowiednio oczyszczona i przygotowana tak, by mogła zostać podana w wymagające regeneracji miejsce. Zaletą metody jest mała inwazyjność i stosunkowo niewielkie stopień skomplikowania – przed iniekcją komórki macierzyste nie muszą być dodatkowo namnażane w laboratorium. Procedura nie wymaga hospitalizacji i wykonuje się ją w znieczuleniu miejscowym. Ze względu na to, że cenny preparat pozyskuje się od tego samego pacjenta, u którego się go wszczepia, ryzyko odrzucenia materiału przez układ immunologiczny zostaje całkowicie wyeliminowane.

Skoro jednak komórki macierzyste mają potencjalną zdolność przekształcenia się w każdy inny rodzaj komórek, to skąd lekarze mają pewność, że w danym przypadku przybiorą przewidzianą przez nich postać? Jak w artykule dla portalu miastokobiet.pl tłumaczyła lek. Urszula Brumer, komórki macierzyste mają zdolność wysyłania i odbierania informacji, która pozwala im rozpoznać środowisko, w jakim się znalazły, a w konsekwencji przyjąć określoną formę.

Efekty terapii komórkami macierzystymi Lipogems widać niemal natychmiastowo – jak w przypadku innych procedur przeprowadzanych za pomocą takiej samej techniki zabiegowej, trzeba jedynie poczekać na ustąpienie ewentualnego obrzęku. Cera odzyskuje blask, sprężystość i napięcie, a także objętość w miejscach, które straciły ją na skutek upływu lat – opadające policzki podnoszą się, poprawia się kształt całej twarzy. Skóra zostaje dogłębnie odżywiona, polepsza się jej ukrwienie, a przebarwienia, rozszerzone pory i zmarszczki znajdujące się dotychczas na jej powierzchni, znikają. Ze względu na specyfikę zabiegu również jego rezultat jest całkowicie naturalny.

Terapia komórkami macierzystymi Lipogems jest stosowana nie tylko w rewitalizacji skóry. Oprócz tego, że komórki macierzyste pozyskane tą metodą pomagają pacjentom odzyskać młodość i piękny wygląd, są również wykorzystywane na przykład w ortopedii czy medycynie sportowej. Procedura wygląda identycznie – odpowiednio przygotowany preparat jest podawany w zmienione chorobowo miejsce. Za pomocą Lipogems leczy się zwłaszcza takie dolegliwości jak zmiany degeneracyjne stawów i ścięgien czy łokieć tenisisty albo golfisty.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *