Blog

Leczenie blizn z zastosowaniem komórek macierzystych – jak to działa?

Leczenie blizn z zastosowaniem komórek macierzystych – jak to działa?

Komórki macierzyste w ostatnich latach zyskują coraz to nowe zastosowania w medycynie, także estetycznej. Jednym z nich jest leczenie różnego rodzaju blizn, zarówno tych świeżych, jak i dojrzałych, pooperacyjnych, pooparzeniowych, a nawet potrądzikowych. Komórki macierzyste mają bowiem zdolność regeneracji uszkodzonych uprzednio tkanek i jako jedyne przebudowują je w tkanki zdrowe.

Człowiek posiada w swoim organizmie ponad 50 bilionów komórek o różnych właściwościach. 8% z nich to tzw. aktywne komórki macierzyste. Występują głównie w szpiku, krwi obwodowej oraz tłuszczu. Ich najważniejszą właściwością jest zdolność do nieograniczonej ilości podziałów, ciągłego odnawiania się oraz regeneracji uszkodzonych narządów i tkanek. – Ze względu na źródło pochodzenia, komórki macierzyste możemy podzielić na: embrionalne (zarodkowe), płodowe (komórki multipotentne, które mogą być pobierane z krwi pępowinowej) oraz komórki somatyczne, czyli dojrzałe, które występują tylko w organizmie osób dorosłych. To właśnie te ostatnie komórki są jako jedyne wykorzystywane w najnowszej medycynie estetycznej – powiedziała portalowi pkik.pl dr Urszula Brumer, właścicielka prywatnej kliniki medycyny estetycznej.

Komórki macierzyste – recepta na blizny

Badania naukowe udowodniły, że terapia z wykorzystaniem komórek macierzystych może być wykorzystywana przy leczeniu chorób skóry, stawów, cukrzycy, trwają też testy mające na celu sprawdzenie ich użyteczności w walce z nowotworami. Najbardziej rozpowszechnione jest jednak użycie komórek macierzystych w medycynie estetycznej. Za ich pomocą można m.in. wyleczyć blizny różnego pochodzenia, zarówno te duże, jak i małe, świeże oraz dojrzałe. Dla wielu pacjentów są one nie tylko źródłem kompleksów związanych z wyglądem, ale również przyczyną nieprzyjemnego uczucia „ciągnięcia”, źródłem bólu czy niechcianą pamiątką po traumatycznych przeżyciach.

Przy leczeniu blizn komórki macierzyste pozyskuje się z krwi lub tłuszczu pacjenta. W pierwszym przypadku lekarz pobiera do specjalnych probówek 10-60 ml krwi, która następnie jest poddawana wirowaniu, dzięki któremu uzyskuje się koncentrat bogatopłytkowy. Po oddzieleniu od niego leukocytów i erytrocytów powstaje zaś osocze bogatopłytkowe, będące swoistym nośnikiem komórek macierzystych. Następnie osocze jest aplikowane w skórę poprzez iniekcję. Z kolei w przypadku tkanki tłuszczowej, jest ona pobierania w znieczuleniu miejscowym, najczęściej z pośladków i bioder za pomocą niewielkiej kaniuli. Po odpowiednim jej przygotowaniu, lekarz dokonuje niejako przeszczepu tkanki w określone miejsce. Zarówno zabieg z wykorzystaniem krwi, jak i tkanki tłuszczowej pacjenta, trwa od 20 do 60 minut, nie licząc czasu potrzebnego na przygotowanie preparatu do iniekcji.

Resztę pracy wykonują już komórki macierzyste umieszczone w miejscu występowania blizn, stopniowo przebudowując je w zdrową tkankę. Wykorzystując swoje zdolności nieograniczonego podziału, tworzą coraz to nowe komórki oraz stymulują te uszkodzone do regeneracji. Co ciekawe, udowodniono, iż komórki macierzyste wysyłają i odbierają bodźce, dzięki czemu same podążają w kierunku chorych tkanek, aby je uleczyć. Zdolność tą nazywa się tropizmem.

Przez około tydzień po zabiegu w okolicy poddanej leczeniu może utrzymywać się obrzęk, jednak u większości pacjentów już po pierwszym wszczepieniu komórek macierzystych następuje kolosalna poprawa: blizna blednie, staje się bardziej płaska, znika jej bolesność oraz przykurcze utrudniające normalne poruszanie. Po trzech miesiącach rezultaty są już bardzo widoczne, a sam proces regeneracji trwa jeszcze przez kolejny rok. W zależności od skali problemu, zabieg można powtarzać nawet 3-4 razy. Co równie ważne, leczenie blizn z wykorzystaniem komórek macierzystych jest całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Ponieważ podaje mu się jego własne komórki, nie ma ryzyka wystąpienia alergii, odczynu zapalnego czy innych reakcji immunologicznych.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *