Blog

Chirurgia metaboliczna: co to takiego?

Chirurgia metaboliczna: co to takiego?

Na rynku medycznym pojawiła się nowa metoda leczenia cukrzycy. Przeprowadzone badania pokazują, że w leczeniu cukrzycy rzadko osiąga się zakładane w standardzie cele, a wprowadzenie na rynek nowych grup leków czy opracowanie algorytmów niewiele w tej materii zmienia. Rozwijająca się chirurgia metaboliczna stanowi skuteczną alternatywę dla lekarzy i ich cierpiących na cukrzycę pacjentów.

W ostatnich latach zaobserwowano wzrost liczby przeprowadzanych operacji bariatrycznych. Wbrew powszechnie panującym opiniom, zainteresowanie operacyjnym leczeniem otyłości nie jest wynikiem nowej „mody”, a wzrostu zapotrzebowania na tego rodzaju operacje. W samej Europie w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci liczba osób otyłych potroiła się. Paradoksalnie we współczesnym świecie więcej jest osób otyłych niż niedożywionych, chociaż to właśnie o problemie głodu i niedożywienia mówi się głównie w mediach. Szacuje się, że około 15 milionów Europejczyków jest odpornych na nieoperacyjne metody leczenia otyłości. Otyłość stanowi przyczynę ponad miliona zgonów na całym świecie.

Operacje metaboliczne – szansa dla cukrzyków

Dlaczego wspominamy o operacjach bariatrycznych? Nie bez powodu. Po operacyjnym leczeniu otyłości obserwuje się ustępowanie cukrzycy, co w ostatnich latach pozwoliło zweryfikować podejście lekarzy do cukrzycy stopnia drugiego współistniejącej z otyłością. Coraz głośniej mówi się o możliwości chirurgicznego leczenia cukrzycy, a zagadnienia związane z wpływem operacji bariatrycznych na ustępowanie cukrzycy były jednym z głównych tematów 71. Kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Zwrócono uwagę na wyniki 10-letniej obserwacji ponad 4 tysięcy otyłych osób. Dokonano szczegółowego porównania efektów leczenia operacyjnego oraz zachowawczego. Okazuje się, że leczenie bariatryczne przedłuża życie u osób borykających się z otyłością o około 29 procent, a w grupie osób poddanych leczeniu rzadziej występuje cukrzyca, natomiast u pacjentów z wcześniej zdiagnozowaną cukrzycą nastąpiło cofnięcie się choroby.

W medycynie zaczęła funkcjonować nowa gałąź, a jest nią chirurgia metaboliczna. Odkrycie zmienia całkowicie postrzeganie na leczenie cukrzycy. „Po raz pierwszy od wielu lat mamy metodę, która pozwala w wybranych przypadkach cukrzycy, czyli tej skojarzonej z otyłością, uzyskać całkowite wyleczenie poprzez zabieg operacyjny. Pacjenci po takiej operacji w blisko 80 proc. przypadków nie muszą przyjmować insuliny. Są wolni od objawów choroby i wolni od potrzeby przewlekłego leczenia” – tłumaczy profesor Maciej Kielar w rozmowie z dziennikarzami portalu newseria.pl.

Operacje metaboliczne polegają na wycięciu fragmentu jelita, co zmienia przepływ pokarmu przez przewód pokarmowy. Do niedawna zarezerwowana tylko dla operacyjnego leczenia otyłości technika zdobywa coraz większą popularność i uznanie wśród lekarzy.

„Operacje chirurgii bariatrycznej i metabolicznej to domena chirurgii laparoskopowej, czyli techniki mało inwazyjnej. Zabiegi wykonywane są we wnętrzu jamy brzusznej, bez jej pełnego otwarcia, dzięki czemu pacjenci w szpitalu spędzają kilka dni” – dodaje profesor Kielar. Pacjent po około 3-4 dniach hospitalizacji wraca do domu. Operacje metaboliczne obarczone są stosunkowo niskim ryzykiem w porównaniu z efektami. Bezpieczeństwo pacjentów w dużej mierze zależy od prawidłowej opieki pooperacyjnej, wliczając suplementację niedoborów żywieniowych, wynikających z  faktu przeprowadzenia zabiegu. W szczególności dotyczy to białka, żelaza, wapnia, a także witamin.

Chirurgia metaboliczna, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, jest wciąż raczkującą dziedziną, a w naszym kraju nie mówi się dużo o możliwościach, jakie niesie chirurgiczne leczenie cukrzycy. W Polsce operacje metaboliczne wykonuje się jedynie w kilku ośrodkach, stąd niewielka dostępność tych zabiegów i ich stosunkowo wysoka cena. O chirurgii metabolicznej mówi się jednak coraz częściej, wiec można spodziewać się wzrostu popularności i osiągalności tych zabiegów.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *