Blog

Mastektomia z jednoczesną rekonstrukcją piersi – na czym polega?

Mastektomia z jednoczesną rekonstrukcją piersi – na czym polega?

Mastektomia to amputacja piersi w skutek choroby nowotworowej. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, zabieg dzieli się na amputację prostą (usunięcie piersi bez węzłów chłonnych pachowych), mastektomię radykalną zmodyfikowaną (amputacja piersi i wycięcie węzłów chłonnych pachowych) i mastektomię radyklaną (amputacja piersi, węzłów chłonnych pachowych i mięśnia piersiowego większego).

Mastektomia jest trudnym zabiegiem dla kobiety, która czuje się trwale okaleczona. Z pomocą przychodzi chirurgia rekonstrukcyjna – osiąga bardzo dobre efekty w zabiegach odtwórczych piersi, ich kształtu oraz brodawek, pomagając kobietom dotkniętym rakiem w odzyskaniu psychicznej równowagi.

Do chirurgicznych sposobów rekonstrukcji piersi zalicza się wszczepialne implanty oraz implantację własnej tkanki pacjentki. Wybór metody uwarunkowany jest ilością usuniętej tkanki piersi, stanem zdrowotnym przeszczepionej tkanki, zdrowiem pacjentki (czy przeszła radioterapię) – to także ma wpływ na to, czy zabieg zostanie przeprowadzony równolegle z operacją usunięcia piersi, czy później.

Mastektomia z jednoczesną rekonstrukcją umożliwia kobietom szybszą rekonwalescencję, jak i ma znaczenie psychologiczne (zmniejsza ból, nie naraża na stres życia bez biustu).

Ważne! Pierś, która zostaje odtworzona podczas tego samego zabiegu po wykonaniu mastektomii, lepiej poddaje się kształtowaniu, otaczające tkanki nie mają blizn.

Łączone operacje przeprowadza się, gdy nowotwór jest w stanie przedinwazyjnym, gdy jest niskie ryzyko naświetlań i kobieta nie ma innej choroby nowotworowej.

Ważne! Rekonstrukcja jednoczasowa to idealny zabieg dla kobiet, które są obciążone mutacjami genów BRCA1 i BRCA2 (genami odpowiedzialnymi za rozwój raka piersi).

Metody odtwarzania piersi

Implanty piersi – wypełnione są żelem silikonowym lub solą fizjologiczną. Operacja wszczepienia implantu w ramach jednego zabiegu z mastektomią, może być przeprowadzona w dwóch przypadkach: gdy pierś, która ma zostać poddana rekonstrukcji jest niewielkich rozmiarów bądź jeżeli wykonano mastektomię podskórną, z zaoszczędzeniem całej skóry pokrywającej pierś (np. mastektomia profilaktyczna).

Przeszczep autologicznego (czyli pochodzącego z własnego ciała) płata skórno-piersiowego – w tej metodzie wykorzystuje się przeszczepy tkanki dwóch mięśni: z mięśnia prostego brzucha lub z mięśnia najszerszego grzbietu. Zazwyczaj przeszczepu dokonuje się ze skórą oraz tkanką tłuszczową.

Pielęgnacja piersi po rekonstrukcji

W pierwszym okresie po zabiegu należy ograniczyć poruszanie ręką, nie przeciążać jej noszeniem zakupów i ciężką pracą fizyczną. Po wygojeniu blizn wszystko wraca do normy (m.in. można chodzić na basen, używać kosmetyków do ciała). W przypadku kobiet, które mają wszczepione implanty, zaleca się chronienie piersi przed urazami. W pierwszych miesiącach po operacji należy nosić specjalny biustonosz. Po wygojeniu się piersi można nosić normalną bieliznę, powinna ona jednak być odpowiednio dobrana.

Po zabiegu bardzo ważne są wizyty kontrolne u lekarza. Początkowo badania kontrolne są przeprowadzane co 3 miesiące, następnie co pół roku.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *