Blog

Kiedy wykonuje się zabieg usuwania błony dziewiczej?

Kiedy wykonuje się zabieg usuwania błony dziewiczej?

Występująca wyłącznie u człowieka błona dziewicza to pewnego rodzaju anatomiczny ewenement, który nie jest obserwowany u innych gatunków ssaków. Co więcej, błona dziewicza zdaniem części lekarzy nie spełnia żadnej funkcji w fizjologii układu rozrodczego kobiety. Narząd ten jednak posiada bardzo duże znaczenie symboliczne, wciąż obecne w niektórych kulturach, które skłania kobiety do wykonywania zabiegów jego odtwarzania. Niewiele osób wie, że istnieją sytuacje, w których niezbędnym jest wykonanie procedury usunięcia błony dziewiczej – hymenotomii.

Błona dziewicza (łac. hymen) jest cienkim fałdem błony śluzowej zlokalizowanym w przedsionku pochwy oddzielającym go od jej wnętrza. Zbudowana jest z tkanki łącznej. Jej cechy anatomiczne są indywidualne, choć mogą zależeć m.in. od pewnych czynników wrodzonych, rasowych czy poziomu hormonów płciowych. Na ogół jednak ma kształt pierścieniowaty z rozciągliwym otworem usytuowanym w centralnej części, który umożliwia odpływ krwi miesiączkowej oraz śluzu z pochwy. W miarę dojrzewania kobiety zmienia się także wygląd błony dziewiczej oraz jej grubość, co ma związek ze wzrostem poziomu estrogenu w organizmie. Większość kobiet traci błonę dziewiczą na skutek odbycia stosunku seksualnego. Niekiedy jednak błona ulega uszkodzeniu w rezultacie choroby, masturbacji, niektórych rodzajów aktywności fizycznej czy zabiegów medycznych. Przerwanie błony dziewiczej określa się mianem defloracji i może powodować niewielki ból oraz krwawienie.

Uciążliwe dziewictwo

Obecnie wiele placówek świadczących usługi z zakresu ginekologii estetycznej oferuje paniom zabieg hymenoplastyki, czyli odtworzenia błony dziewiczej. Znacznie mniej jest kobiet wykonujących zabieg odwrotny – hymenotomię – choć nie są to przypadki odosobnione. Hymenotomia, czyli usunięcie lub nacięcie błony dziewiczej, polega na wykonaniu w błonie nacięcia w kształcie krzyża za pomocą narzędzia chirurgicznego. Zabieg przeprowadzany jest na ogół w znieczuleniu miejscowym, choć może wymagać znieczulenia podpajęczynówkowego czy ogólnego. Niekiedy można połączyć obie procedury i po usunięciu nieprawidłowo zbudowanej błony dziewiczej dokonać jej odtworzenia.

Do zabiegu kwalifikowane są najczęściej dziewczęta cierpiące na zarośnięcie błony dziewiczej, które jest wrodzoną wadą pochwy dotyczącą, według oceny specjalistów, około 0,1% kobiet. Wada ta polega na zarośnięciu lub niewykształceniu naturalnych otworów istniejących w prawidłowo rozwiniętej błonie, co uniemożliwia odpływ śluzu z pochwy oraz krwi menstruacyjnej. Rezultatem tego – jak wyjaśnia dla serwisu wylecz.to lek. med. Marcin Fajkis – może być rozwinięcie się krwiaka zastoinowego. Podstawowym objawem schorzenia jest nie występowanie menstruacji u nastolatki prawidłowo rozwiniętej płciowo. Dodatkowo mogą wystąpić pobolewania podbrzusza i trudności w defekacji.

Kolejną grupą kobiet, która decyduje się na zabieg hymenotomii, są panie borykające się z anormalnie grubą lub mocną błoną dziewiczą. Konsekwencją takiej przypadłości jest utrudnione, a nawet uniemożliwione współżycie seksualne. Penetracja, jeśli w ogóle jest możliwa, może powodować u kobiety duże dolegliwości bólowe. Na zabieg usunięcia lub nacięcia błony dziewiczej zgłaszają się również kobiety, które obawiają się bólu oraz krwawienia towarzyszącego defloracji do tego stopnia, że przekładają decyzję o rozpoczęciu współżycia seksualnego.

Zabieg hymenotomii jest ratunkiem dla nastolatek i młodych kobiet, borykających się z niewłaściwie zbudowaną błoną dziewiczą, która utrudnia prawidłowy przebieg procesów fizjologicznych w pochwie lub rozpoczęcie współżycia płciowego. Niektórym kobietom hymenotomia pomaga także przezwyciężyć strach przed podjęciem współżycia seksualnego. Istnieje jednak szereg przeciwwskazań do wykonania tej procedury. Należą do nich: cukrzyca, niekontrolowane i nieleczone nadciśnienie tętnicze oraz zaburzenia krzepnięcia krwi. Z wykonaniem zabiegu poczekać muszą także panie z aktywnymi infekcjami narządów płciowych.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *