Kiedy przeprowadza się zmniejszenie otoczek sutkowych?
Piersi od dawna są symbolem piękna kobiety. Wszelkie „anomalie” dotyczące tej części ciała wpływają negatywnie na kobiecą psychikę – są powodem kompleksów, niskiej samooceny a nawet doprowadzają do depresji. Z pomocą przychodzi chirurgia plastyczna, która obecnie umożliwia likwidowanie niemal każdego „defektu”.
Otoczka sutkowa (brodawkowa) to ciemny, płaski pierścień wokół brodawki – może być pokryta maleńkimi wypukłościami. Otoczka jest zmodyfikowaną skórą. W jej obrębie znajdują się liczne gruczoły łojowe i potowe. Czasem otoczki sutkowe ulegają znacznemu powiększeniu. Proces ten może być wynikiem:
- karmienia piersią
- zmianami hormonalnymi
- indywidualną cechą osobniczą kobiety
Zabieg zmniejszenia otoczek sutkowych przeprowadza się u kobiet w celu poprawienia wyglądu estetycznego piersi. Plastyka otoczek brodawkowych polega na zmniejszeniu zewnętrznej, okrągłej aureoli wokół sutka. Przed operacją pacjentka wykonuje badania laboratoryjne. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się wykonanie badania USG bądź mammografii piersi.
Na czym polega zmniejszenie otoczek sutkowych piersi?
Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, trwa około godziny. Chirurg usuwa nadmiar tkanki z obwodu otoczek – procedura zabiegu polega na tym, że część skóry, która otacza brodawkę zostaje usunięta, zaś pozostałą część naciąga się do środka i następnie zszywa przy użyciu wchłanialnych szwów celem uzyskania trwałego efektu (aby zapobiec ponownemu rozciągnięciu się otoczek sutkowych). Czasem zakładany jest również permanentny szew, który umieszcza się głęboko w tkance podskórnej – zapobiega on rozciągnięciu się otoczek brodawkowych także po zagojeniu się rany.
Cięcia operacyjne umiejscowione są w obrębie otoczki. Powstałe w skutek zabiegu blizny, wraz z upływem czasu stają się coraz mniej widoczne.
Przebieg rekonwalescencji nie jest uciążliwy, a pacjentka zaraz po zabiegu może powrócić do normalnego funkcjonowania. Nie wymagana jest także abstynencja w pracy. Opatrunek zostaje zmieniony po dwóch dniach, zaś zdjęcie szwów po 7 dniach od operacji.
Czas rekonwalescencji po plastyce otoczek sutkowych zależy od indywidualnych predyspozycji pacjentki. Po zabiegu:
- niewskazany jest wysiłek fizyczny przez okres 7 dni
- niewskazany jest ciężki wysiłek fizyczny przez okres 14 dni
- nie powinno się korzystać z sauny, gorących kąpieli ani przebywać w wysokich temperaturach przez około 2 tygodnie po zabiegu
Powikłania po tego typu zabiegach są rzadkie. Należą do nich:
- krwiak
- infekcja
- opóźnione gojenie
- powstanie przerośniętych blizn
- trwałe zaburzenia czucia na otoczkach
Wynik zabiegu jest trwały. Jednakże wpływ na zmiany aureoli otoczek sutkowych (w mniejszym bądź większym stopniu) mogą mieć takie czynniki jak:
- ciąża
- wahania hormonalne
- znaczny przyrost masy ciała
- operacje piersi
Podobnie jak ma to miejsce w przypadku wielu innych operacji kosmetycznych – nie istnieją żadne medyczne przesłanki do przeprowadzenia takiego zabiegu. Decyzję powinna podjąć sama pacjentka – opinia lekarza ma jedynie charakter pomocniczy w dokonaniu ostatecznego wyboru.
Nie ma żadnych sztywnych reguł, co do wieku pacjentek, które chcą poddać się takiemu zabiegowi – operowanie osób niepełnoletnich (m.in. z uwagi na niedojrzałość emocjonalną, nieukończony proces rozwoju gruczołów piersiowych) jak również w zaawansowanym wieku (zmiany mastopatyczne) może wpływać na decyzję o przeprowadzeniu zabiegu.
Pacjentka, która zdecydowała się na zabieg zmniejszenia otoczek sutkowych powinna zdawać sobie sprawę z tego, że niemożliwe jest osiągnięcie idealnego kształtu otoczek i idealnej symetrii.
Ważne! Wygląd otoczek przed operacją decyduje w znacznym stopniu o ich wyglądzie po operacji.
Najlepsze efekty uzyskuje się u pacjentek, które mają piersi małe i średniej wielkości, bez znacznych zmian mastopatycznych. Koszt zabiegu zmniejszenia otoczek sutkowych to 1200 zł wzwyż.