Blog

Kiedy przeprowadza się zmniejszenie otoczek sutkowych?

Kiedy przeprowadza się zmniejszenie otoczek sutkowych?

Piersi od dawna są symbolem piękna kobiety. Wszelkie „anomalie” dotyczące tej części ciała wpływają negatywnie na kobiecą psychikę – są powodem kompleksów, niskiej samooceny a nawet doprowadzają do depresji. Z pomocą przychodzi chirurgia plastyczna, która obecnie umożliwia likwidowanie niemal każdego „defektu”.

Otoczka sutkowa (brodawkowa) to ciemny, płaski pierścień wokół brodawki – może być pokryta maleńkimi wypukłościami. Otoczka jest zmodyfikowaną skórą. W jej obrębie znajdują się liczne gruczoły łojowe i potowe. Czasem otoczki sutkowe ulegają znacznemu powiększeniu. Proces ten może być wynikiem:

 • karmienia piersią
 • zmianami hormonalnymi
 • indywidualną cechą osobniczą kobiety

Zabieg zmniejszenia otoczek sutkowych przeprowadza się u kobiet w celu poprawienia wyglądu estetycznego piersi. Plastyka otoczek brodawkowych polega na zmniejszeniu zewnętrznej, okrągłej aureoli wokół sutka. Przed operacją pacjentka wykonuje badania laboratoryjne. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się wykonanie badania USG bądź mammografii piersi.

Na czym polega zmniejszenie otoczek sutkowych piersi?

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, trwa około godziny. Chirurg usuwa nadmiar tkanki z obwodu otoczek – procedura zabiegu polega na tym, że część skóry, która otacza brodawkę zostaje usunięta, zaś pozostałą część naciąga się do środka i następnie zszywa przy użyciu wchłanialnych szwów celem uzyskania trwałego efektu (aby zapobiec ponownemu rozciągnięciu się otoczek sutkowych). Czasem zakładany jest również permanentny szew, który umieszcza się głęboko w tkance podskórnej – zapobiega on rozciągnięciu się otoczek brodawkowych także po zagojeniu się rany.

Cięcia operacyjne umiejscowione są w obrębie otoczki. Powstałe w skutek zabiegu blizny, wraz z upływem czasu stają się coraz mniej widoczne.

Przebieg rekonwalescencji nie jest uciążliwy, a pacjentka zaraz po zabiegu może powrócić do normalnego funkcjonowania. Nie wymagana jest także abstynencja w pracy. Opatrunek zostaje zmieniony po dwóch dniach, zaś zdjęcie szwów po 7 dniach od operacji.

Czas rekonwalescencji po plastyce otoczek sutkowych zależy od indywidualnych predyspozycji pacjentki. Po zabiegu:

 • niewskazany jest wysiłek fizyczny przez okres 7 dni
 • niewskazany jest ciężki wysiłek fizyczny przez okres 14 dni
 • nie powinno się korzystać z sauny, gorących kąpieli ani przebywać w wysokich temperaturach przez około 2 tygodnie po zabiegu

Powikłania po tego typu zabiegach są rzadkie. Należą do nich:

 • krwiak
 • infekcja
 • opóźnione gojenie
 • powstanie przerośniętych blizn
 • trwałe zaburzenia czucia na otoczkach

Wynik zabiegu jest trwały. Jednakże wpływ na zmiany aureoli otoczek sutkowych (w mniejszym bądź większym stopniu) mogą mieć takie czynniki jak:

 • ciąża
 • wahania hormonalne
 • znaczny przyrost masy ciała
 • operacje piersi

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku wielu innych operacji kosmetycznych – nie istnieją żadne medyczne przesłanki do przeprowadzenia takiego zabiegu. Decyzję powinna podjąć sama pacjentka – opinia lekarza ma jedynie charakter pomocniczy w dokonaniu ostatecznego wyboru.

Nie ma żadnych sztywnych reguł, co do wieku pacjentek, które chcą poddać się takiemu zabiegowi – operowanie osób niepełnoletnich (m.in. z uwagi na niedojrzałość emocjonalną, nieukończony proces rozwoju gruczołów piersiowych) jak również w zaawansowanym wieku (zmiany mastopatyczne) może wpływać na decyzję o przeprowadzeniu zabiegu.

Pacjentka, która zdecydowała się na zabieg zmniejszenia otoczek sutkowych powinna zdawać sobie sprawę z tego, że niemożliwe jest osiągnięcie idealnego kształtu otoczek i idealnej symetrii.

Ważne! Wygląd otoczek przed operacją decyduje w znacznym stopniu o ich wyglądzie po operacji.

Najlepsze efekty uzyskuje się u pacjentek, które mają piersi małe i średniej wielkości, bez znacznych zmian mastopatycznych. Koszt zabiegu zmniejszenia otoczek sutkowych to 1200 zł wzwyż.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *