Blog

Usuwanie zmian skórnych laserem: kiedy można wykonać zabieg?

Usuwanie zmian skórnych laserem: kiedy można wykonać zabieg?

Laseroterapia jest szybką i bezbolesną alternatywą dla pacjentów gabinetów dermatologicznych. Coraz więcej osób decyduje się na zabieg usunięcia zmian skórnych laserem, gdyż w przeciwieństwie do tradycyjnej procedury medycznej, przebieg zabiegu jest bezkrwawy, mało inwazyjny oraz nieskomplikowany. Nic więc dziwnego, że popularność zabiegu wśród pacjentów sukcesywnie wzrasta. Jakie zmiany skórne mogą zostać usunięte za pomocą lasera?

Zmianą skórną nazywamy wszystko to, co nie jest skórą prawidłową. Większość zmian skórnych ma charakter łagodny, a po ich usunięciu istnieje nieduże ryzyko nawrotu. Termin ten można wykorzystać w odniesieniu do niewielkich, niegroźnych zmian w postaci kaszaków, włókniaków czy znamion barwnikowych, ale również złośliwych nowotworów skóry – czerniaków, raka podstawnokomórkowego. Zmiany skórne mogą mieć charakter wirusowy, naczyniowy, barwnikowy i wiele innych. Zdecydowaną większość można usunąć przy pomocy lasera CO2.

Laser CO2 wykorzystywany jest w medycynie od 1964 roku. Został opracowany przez pochodzącego z Indii naukowca, Chandra Kumara Naranbhai Patela. Produkowane współcześnie przez znane i renomowane firmy (między innymi Sharplan, Lumenis, LuxacCare) lasery frakcyjne CO2 znajdują szerokie zastosowanie przede wszystkim w dermatologii i mikrochirurgii. Swoją popularność systemy laserowe zawdzięczają z pewności możliwości przeprowadzania przy ich pomocy bezpiecznego, szybkiego i bezbolesnego zabiegu. Zastosowanie lasera CO2 znacząco zmniejsza ryzyko zakażenia chorobą wirusową (HIV, żółtaczka) w czasie zabiegu, gdyż cała procedura medyczna przebiega w sposób bezdotykowy oraz bezkrwawy.

Laser do usuwania zmian skórnych

Większość zmian skórnych można usunąć przy pomocy lasera

Najczęściej zabieg wykonuje się jednorazowo i nie istnieje konieczność jego powtarzania, jednak w przypadku zmian skórnych o charakterze wirusowym może się okazać, że po jakimś czasie niezbędne będzie ponowne przeprowadzanie leczenia. Pacjenci decydują się na zabieg usunięcia zmian skórnych przy pomocy lasera CO2 również ze względu na dobry efekt kosmetyczny. Podczas zabiegu laseroterapii nie dochodzi do uszkodzenia skóry otaczającej zmianę, dzięki czemu leczenie nie pozostawia blizn.

Zastosowanie lasera CO2 w dermatologii

Laseroterapię z powodzeniem stosuje się w leczeniu włókniaków czy kaszaków. Ponadto laser CO2 skutecznie usuwa tłuszczaki, czyli znajdujące się pod skórą, w tkance podskórnej niewielkie guzy. Dermatolodzy wykorzystują systemy laserowe również podczas zabiegów usuwania brodawek wirusowych, brodawek narządów płciowych oraz brodawek łojotokowych. Laser CO2 osiąga doskonałe rezultaty w leczeniu kępek żółtych, nazywanych potocznie żółtakami, a także w eliminowaniu znamion barwnikowych.

Laseroterapię stosuje się obecnie także w usuwaniu niektórych blizn. Z zasady lasery frakcyjny CO2 może być wykorzystywany w leczeniu niewielkich zmian skórnych. Decyzję o zastosowaniu danej metody leczenia podejmuje lekarz, oceniając jej rodzaj i wielkość. Przykładowo – w przypadku brodawek zwykłych zazwyczaj nie proponuje się pacjentom usunięcia zmiany laserem, jeśli jej średnica przekracza 1 centymetr. Podobnie jest w przypadku włókniaków miękkich, powodzenie zabiegu zależy od grubości szypuły guzka. Laseroterapii nie stosuje się w leczeniu nowotworów skóry. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do zabiegu są aktywne infekcje bakteryjne oraz wirusowe skóry.

Zabieg usunięcia laserem zmiany skórnej trwa od kilku do kilkudziesięciu minut, w zależności od ilości i wielkości zmian. Laseroterapię przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, co wpływa na bezbolesność całej procedury. Zasada działania lasera CO2 polega na wyparowaniu małych obszarów skóry. Laser emituje wiązkę światła o długości 10600 nm, która jest absorbowana przez znajdującą się w komórkach skóry wodę. Po pochłonięciu energii lasera tkanka odparowuje, a w jej miejscu dochodzi do zjawiska koagulacji, co zapewnia bezkrwawy przebieg zabiegu. Efekt działania lasera jest natychmiastowy – zmiana skórna znika, natomiast miejsce po zabiegu goi się do 2 tygodni po zabiegu.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *