Blog

Hymenocenteza: na czym polega zabieg usunięcia błony dziewiczej?

Hymenocenteza: na czym polega zabieg usunięcia błony dziewiczej?

Hymenocenteza to prosty i mało inwazyjny zabieg chirurgiczny, polegający na całkowitym przecięciu lub nacięciu błony dziewiczej. Jest przeprowadzana u młodych kobiet, u których gruba błona dziewicza nie może być przerwana podczas pierwszego stosunku seksualnego lub gdy jest zrośnięta, przez co niemożliwe jest wypływanie krwi miesiączkowej oraz śluzu. Niekiedy łączy się z ją zabiegiem hymenoplastyki, czyli odtworzeniem naturalnej błony dziewiczej.

Ginekologia estetyczna jest coraz popularniejsza wśród pacjentek w różnym wieku. Z ankiety, jaką wśród swoich klientek przeprowadziła klinika medycyny estetycznej SkinClinic Medical Day Spa wynika, że aż 80% kobiet rozważa poddanie się tego typu zabiegom. Do najpopularniejszych należą modelowanie warg sromowych, plastyka pochwy, rekonstrukcja błony dziewiczej, a także jej chirurgiczne usunięcie. – O ile rekonstrukcja błony dziewiczej dotyczy kobiet, które wiążą się z nowym partnerem, wymagającym obecności tego fragmentu jej ciała, o tyle zabieg nacięcia błony dziewiczej dotyczy już zupełnie innej sytuacji. Ma miejsce najczęściej u pokwitających dziewczynek, u których nie dochodzi do prawidłowego wypływu krwi miesiączkowej lub młodych kobiet, u których budowa błony uniemożliwia rozpoczęcie współżycia – powiedział portalowi miastokobiet.pl dr Rafał Kuźlik z Kliniki Dr. Szczyta.

Jak przebiega hymenocenteza?

W zdecydowanej większości przypadków błona dziewicza posiada niewielki otwór, który umożliwia wypływanie śluzu i krwi miesięcznej na zewnątrz. U niektórych dziewcząt jest ona jednak całkowicie zrośnięta, przez co nie występuje u nich miesiączka, a zalegająca wewnątrz organizmu krew tworzy krwiaki zastoinowe, widoczne w trakcie badania ginekologicznego. Niekiedy błona dziewicza posiada naturalny otwór, ale jest przy tym tak gruba, że niemożliwe staje się jej przerwanie podczas pierwszego stosunku seksualnego. Próby współżycia kończą się u dziewcząt bólem oraz skrępowaniem, a to może mieć wpływ na całą przyszłą sferę ich seksualności. Wówczas zaleca się wykonanie zabiegu hymenocentezy, czyli nacięcia lub usunięcia błony dziewiczej. Oczywiście w przypadku pacjentek niepełnoletnich zgodę na zabieg muszą wyrazić rodzice lub opiekunowie prawni.

Hymenocentezę poprzedza wywiad lekarski oraz podstawowe badania laboratoryjne, takie jak morfologia czy poziom cukru. Co najmniej tydzień przez planowanym zabiegiem należy odstawić leki rozrzedzające krew, które mogłyby mieć wpływ na zwiększone krwawienie podczas operacji. Zaliczają się do nich m.in. popularne leki przeciwgrypowe, jak choćby aspiryna czy polopiryna. Wśród przeciwwskazań do wykonywania hymenocentezy wymieniane są cukrzyca, zaburzenia krzepliwości krwi, nieuregulowanie ciśnienie oraz infekcje bakteryjne lub wirusowe skóry.

Usunięcie błony dziewiczej jest zabiegiem bezpiecznym i mało inwazyjnym, wykonywanym zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Trwa około 30 minut. Przeprowadzający hymenocentezę lekarz nacina błonę dziewiczą laserem lub skalpelem dwukrotnie – najpierw poprzecznie, a następnie wzdłuż. Jeśli błona na ma zostać usunięta całkowicie, w dalszej kolejności następuje wycięcie jej płatków okalających pochwę. Na życzenie pacjentki lekarz może jednocześnie wykonać zabieg hymenoplastyki, czyli odtworzenia błony dziewiczej. Dla wielu kobiet ma to znaczenie zarówno psychologiczne, jak i kulturowe. Rany pozabiegowe są opatrywane całkowicie wchłanianymi szwami, które nie wymagają zdejmowania.

W większości przypadków pacjentka poddająca się zabiegowi usunięcia błony dziewiczej tego samego dnia może wrócić do domu. Po około 7 dniach należy zgłosić się do lekarza na wizytę kontrolną. Z kolei po około 4-6 tygodniach możliwy jest powrót do normalnej aktywności seksualnej.

Hymenoceteza jest zabiegiem refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jednak wiąże się to z długim okresem oczekiwania. Można go wykonać także w placówkach prywatnych. Wówczas jego koszt, w zależności od kliniki, waha się w granicach 1-5 tys. zł.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *