Blog

Operacja prostaty TUMT – co to za zabieg

Operacja prostaty TUMT – co to za zabieg

Prostata, czyli gruczoł krokowy, jest elementem męskiego układu rozrodczego, który pełni bardzo istotną funkcję – produkuje specjalny płyn, w którym zawieszone są plemniki. Jak na ironię, ten niewielki narząd może okazać przyczyną całkiem sporych kłopotów i dotkliwie dać się swojemu właścicielowi we znaki. Na czym polegają najczęstsze problemy z prostatą i w jaki sposób można sobie z nimi poradzić?

Prostata jest umiejscowiona w miednicy mniejszej, nieco poniżej pęcherza moczowego. Jest zbudowana w ten sposób, że dosyć ciasno obejmuje przebiegającą przez nią cewkę moczową, dlatego jeśli się powiększy, powoduje przykre dolegliwości w postaci ucisku. To właśnie powiększenie prostaty, a mówiąc bardziej dokładnie – jej rozrost, występujący na skutek zmian hormonalnych, najczęściej sprawia panom problemy. Jak w wywiadzie dla Gazety Wyborczej alarmował lek. Jacek Szyperski, specjalista chirurgii ogólnej i urologii, łagodny rozrost gruczołu krokowego dotyczy niemal połowy mężczyzn po 60. roku życia, a wraz z wiekiem obejmuje jeszcze większą grupę. Na szczęście współczesna medycyna dysponuje minimalnie inwazyjnymi metodami, za pomocą których chorobę można pokonać. Jedną z nich jest operacja prostaty TUMT.

Na czym polega operacja prostaty TUMT?

Operacja TUMT, czyli przezcewkowa terapia mikrofalowa, jest stosowana u panów, u których leczenie farmakologiczne łagodnego rozrostu prostaty okazało się niewystarczające. Procedura polega na wprowadzeniu do cewki moczowej cewnika z umieszczoną w środku specjalną niewielką anteną emitującą mikrofale, która dzięki swojemu umiejscowieniu bezpośrednio i niejako „od wewnątrz” oddziałuje na tkanki prostaty. Mikrofale powodują lokalne podwyższenie temperatury, które wywołuje zmiany prowadzące do zmniejszenia objętości gruczołu krokowego. Zabieg nie wymaga hospitalizacji i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

U pacjentów, którzy poddali się operacji, dolegliwości wynikające z łagodnego rozrostu gruczołu krokowego, takie jak kłopoty z oddawaniem moczu, częste, nagłe potrzeby wizyty w toalecie, pojawiające się także kilkukrotnie w ciągu nocy, bóle czy mimowolne wyciekanie moczu z cewki moczowej, zostają wyeliminowane. Z leczeniem rozrostu stercza nie warto zwlekać nie tylko dlatego, że wymienione objawy mogą być bardzo irytujące i zdecydowanie utrudniają normalne funkcjonowanie, ale przede wszystkim po to, by uniknąć trwałych zmian, do jakich prowadzi nieleczona choroba. Pacjenci, którzy zlekceważą świadczące o rozroście prostaty sygnały, są narażeni na całkowite zamknięcie światła przewodu moczowego, a nawet na uszkodzenie nerek.

Oprócz przezcewkowej terapii mikrofalowej istnieją także inne, małoinwazyjne metody leczenia łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Sporą popularnością cieszy się wśród nich przezcewkowa elektryczna resekcja, czyli TURP. Metodę cechuje duża skuteczność, jednak wiąże się ona z ryzykiem powikłań w postaci wytrysku wstecznego, to znaczy przedostawania się nasienia do pęcherza moczowego. Poza tym w walce z dolegliwością wykorzystuje się także techniki laserowe albo ultradźwięki, a w przypadkach, gdy rozrost stercza jest bardzo duży – operację otwartą, czyli adenomektomię. Jest to metoda znana najdłużej i jednocześnie najbardziej inwazyjna spośród wymienionych.

Każdy dbający o siebie mężczyzna powinien uważnie obserwować zmiany, jakie z wiekiem zachodzą w jego ciele, a także systematyczne zgłaszać się na wizyty u lekarza w celu przeprowadzenia diagnostyki chorób prostaty. Rutynowe badania profilaktyczne mogą nie tylko zaoszczędzić wielu nieprzyjemności, ale nawet uratować życie. Zwiększają bowiem prawdopodobieństwo wykrycia raka gruczołu krokowego, który niekiedy daje podobne objawy do łagodnego rozrostu stercza.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *