Co to jest frenuloplastyka i kiedy wykonuje się ten zabieg?
Dyskomfort podczas stosunku, a co za tym idzie, ograniczenie aktywności seksualnej może być spowodowane skróceniem lub nadmierną wrażliwością wędzidełka prącia. Jedną z metod leczenia tej przypadłości jest prosty i bezpieczny zabieg operacyjny zwany frenuloplastyką.
Frenuloplastyka to termin wywodzący się z łaciny, który podchodzi od słowa frenulum, co po polsku oznacza wędzidełko. Wędzidełko prącia jest to fałd skóry o kształcie trójkąta, łączący napletek z dolną częścią żołędzi. Przypadki przewlekłych zakażeń, urazów lub operacji w obrębie napletka mogą prowadzić do bliznowacenia w obrębie wędzidełka, co w konsekwencji może prowadzić do jego zmniejszenia jego długości i ruchomości. Skutkiem skrócenia wędzidełka penisa jest wcześniej wspomniany ból podczas odbywania stosunku seksualnego, który określany jest mianem dyspareunii. Niekiedy pierwszym objawem jest nieoczekiwane krwawienie pojawiające się podczas uprawiania seksu lub czynności toaletowych w okolicy penisa. Według badań problem ten może dotyczyć nawet do 5% zdrowych mężczyzn niebędących wcześniej pod opieką urologa. Jak pisze lek. Paweł Stacha, ekspert portalu wylecz.to, występujących dolegliwości nie należy bagatelizować i wkrótce po ich wystąpieniu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą.
Frenuloplastyka – przebieg procedury oraz wskazania do jej przeprowadzenia
Frenuloplastyka obok obrzezania jest jednym z najstarszych zabiegów chirurgicznych, wykonywanym już w czasach Starożytnego Egiptu. Sama procedura polega na wykonaniu nacięcia w kształcie litery Z lub Y, przebiegającego wzdłuż wędzidełka. Następnie wykonuje się kontrolowane rozciągnięcie uprzednio naciętych tkanek, co prowadzi do ich wydłużenia. Zabieg kończy założenie szwów, które zamykają ubytek skóry oraz zapobiegają rozejściu się zoperowanego wędzidełka. Operacja frenuloplastyki trwa około 15-20 minut i jest prowadzona w znieczuleniu miejscowym, które zapewnia całkowite zniwelowanie bólu związanego z zabiegiem. Dodatkowo nie niesie ona za sobą groźnych powikłań występujących w przypadku znieczulenia ogólnego.
Według badań prowadzonych przez specjalistów z londyńskiego King’s College Hospital leczenie operacyjne jest skuteczne oraz bezpieczne dla pacjenta. Ryzyko miejscowych komplikacji, takich jak zasinienie czy częściowe rozejście się szwów wynosi zaledwie 8%. Sami badani określają efekty zabiegu jako bliskie ideału, ponadto 97% badanych poleciłoby wykonanie zabiegu frenuloplastyki swoim znajomym cierpiącym na podobne objawy. Alternatywną metodą plastyki krótkiego wędzidełka prącia jest frenuloplastyka laserowa, wykorzystująca promieniowanie emitowane przez laser CO2. Przebieg procedury jest podobny do tej wykonywanej metodą klasyczną. Operacja laserowa jest opisywana przez ekspertów z Instituto CUF jako metoda prosta, bezpieczna oraz skuteczna.
Frenuloplastyce poddają się głównie mężczyźni pomiędzy dwudziestym a czterdziestym rokiem życia. Najczęstszą przyczyną, a zarazem głównym wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu jest ból lub dyskomfort podczas stosunku. Ponadto mogą występować objawy przerwania ciągłości wędzidełka prącia, a także krwawienia (niekiedy masywne). Operacji wymagają również pacjenci z takimi symptomami, jak zapalenie żołędzi prącia czy problemy z ejakulacją.
Frenuloplastyka jest metodą niemal stuprocentowo skuteczną, niosącą za sobą całkowite ustąpienie dolegliwości bólowych tuż po zagojeniu się rany. Stanowi ona alternatywę dla frenulektomii, a także dla znacznie bardziej ingerencyjnego zabiegu pełnego usunięcia napletka. Po udanym zabiegu plastyki wędzidełka prącia przywrócona zostaje prawidłowa aktywność seksualna.