Blog

Prosaki – co to jest i jak je leczyć

Prosaki – co to jest i jak je leczyć

Mianem prosaków określa się niewielkie grudki o białym lub żółtym zabarwieniu, występujące najczęściej w okolicach powiek, na skroniach, policzkach, ale również w obrębie narządów płciowych, zwłaszcza u mężczyzn. Prosaki bywają niekiedy mylone z kaszakami, brodawkami, a nawet objawami chorób wenerycznych. Dlatego jednoznaczną diagnostykę zmian może przeprowadzić jedynie kosmetolog, dermatolog lub wenerolog. Lekarz pomoże również wybrać najlepszą metodę usunięcia prosaków.

Prosaki to zmiany skórne pojawiające się zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Grupa amerykańskich naukowców w swojej pracy „Newborn skin: Part I. Common rashes” dowodzi, że prosaki występują nawet u około 50% noworodków, ale są często spotykane również u dorosłych. – Ze względu na niedojrzałość aparatu łojowego w wieku niemowlęcym, prosaki są często spotykanymi zmianami skóry, obok innych niegroźnych i przemijających objawów skórnych, do których m.in. należy rozrost gruczołów łojowych, trądzik noworodków oraz potówki. Wśród pozostałych grup wiekowych przyczyna ich powstawania tak naprawdę nie jest do końca poznana. Istnieją podejrzenia udziału czynnika genetycznego, jak i środowiskowego. Ponadto, bierze się pod uwagę zaburzenia hormonalne i autoimmunologiczne – poinformowała w portalu www.doz.pl dr n. med. Magdalena Wierucka-Rybak.

Prosaki – charakterystyka, diagnostyka, leczenie

Prosaki przyjmują postać białych lub żółtych twardych grudek, zlokalizowanych przede wszystkim na skórze twarzy (okolice powiek, policzki, skronie), ale niekiedy pojawiają się one również na błonach śluzowych jamy ustnej, na tułowiu, kończynach lub w okolicach narządów płciowych, zwłaszcza u mężczyzn. Histologicznie prosaki są torbielami rogowymi, wywodzącymi się z mieszków włosowych. Mogą one powstawać samoistnie, być skutkiem urazów, chorób lub reakcji alergicznych organizmu. Zazwyczaj nie swędzą ani nie bolą.

Prosaki nie niosą ze sobą żadnego zagrożenia dla życia lub zdrowia, będąc jedynie defektem estetycznym. Mimo to, warto udać się do lekarza, który jednoznacznie zdiagnozuje zmiany. Prosaki bywają często mylone z kaszakami, które również mają postać białej lub żółtawej grudki, ale są twardsze w dotyku i posiadają w środku niewielką, ciemną kropkę, odpowiadającą mieszkowi włosowemu. Wizyta u kosmetologa lub dermatologa pozwoli również wykluczyć występowanie mięczaka zakaźnego, czyli wywoływanej przez wirusy choroby zakaźnej, objawiającej się występowaniem na całym ciele niewielkich grudek z charakterystycznym wgłębieniem w środku. Pacjenci, u których prosaki pojawiają się w okolicach intymnych, często mylą je z objawami chorób wenerycznych. W takim przypadku rozpoznanie może postawić jedynie lekarz wenerolog.

Osoby, dla których prosaki to problem natury estetycznej często decydują się na ich usunięcie. Przede wszystkim należy pamiętać, że nie wolno tego robić w domu poprzez wyciskanie czy nakłuwanie. Po pierwsze, w ten sposób z prosaka wydostanie się jedynie nieco krwi oraz płynu surowiczego, a po drugie – łatwo o uszkodzenia naskórka i związane z tym blizny, a nawet zakażenia. Dlatego też w celu usunięcia prosaków należy udać się do profesjonalnego gabinetu kosmetologicznego lub kliniki dermatologii estetycznej. Oferują one wiele skutecznych metod, które pomagają pozbyć się zmian. Są to m.in. głębokie peelingi chemiczne z zawartością kwasów o określonym stężeniu, zabiegi laserowe lub elektrokoagulacja, czyli zabieg z wykorzystaniem prądu elektrycznego. Pacjenci muszą jednak mieć świadomość, że prosaki mają charakter nawrotowy, więc w każdej chwili mogą pojawić się znowu.

Usuwanie prosaków, bez względu na wybraną metodę, nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, więc można je wykonać jedynie w placówkach prywatnych. Koszt zabiegu, w zależności od sposobu oraz kliniki, oscyluje w granicach 100-200 zł.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *