Blog

Czy tatuaże można usunąć laserem?

Czy tatuaże można usunąć laserem?

Tatuaż wciąż należy do najpopularniejszych sposobów ozdabiania ciała. Decydują się na niego zazwyczaj ludzie młodzi. Z przeprowadzonych sondaży w Stanach Zjednoczonych oraz Europie wynika, że co czwarta osoba może poszczycić się tatuażem na swoim ciele. Wiele tatuaży robionych jest pod wpływem chwili. Po pewnym czasie osoba, która zdecydowała się na takie „upiększenie”, po prostu tego żałuje. Według badań Amerykańskiej Akademii Dermatologii, aż 36% posiadaczy tatuażu ubolewa nad tym, że go sobie zrobiło.

Tatuażem nazywamy wzór wykonany na skórze za pomocą barwnika, który został wstrzyknięty do skóry (przy zastosowaniu specjalnej igły), w której się następnie otorbił. Dzięki otorbieniu jest niewidoczny, a dzięki wielkości pozostaje zbyt duży dla komórek żernych, które mogłyby rozpoznać go jako ciało obce i usunąć z organizmu. Decydując się za zrobienie tatuażu należy zdawać sobie sprawę z tego, że efekt będzie trwały. Tatuaż wraz z upływem czasu się zmienia, bo zmienia się skóra. „Ozdoba” może ulec deformacji na skutek gwałtownych zmian wagi, bądź też gdy skóra traci elastyczność oraz jędrność.

Chęć usunięcia tatuażu podyktowana jest wieloma czynnikami m.in:

  • „nieudany tatuaż”, wykonany w sposób nieprofesjonalny
  • tatuaż umiejscowiony w zbyt widocznym miejscu (szyja, dłonie, ramiona)

Decyzja o likwidacji tatuażu jest także często podyktowana trudnościami w znalezieniu pracy – tatuaż może zamykać drogę do wielu stanowisk, zwłaszcza w poważnych instytucjach, gdzie praca wymaga ciągłego kontaktu z klientem. W związku z tym wygląd pracownika musi być estetyczny i w pełni profesjonalny.Co więc zrobić w przypadku, gdy tatuaż się znudzi, bądź też trzeba się go pozbyć ze względu na zmianę pracy? Najlepiej usunąć. Jak?

Laserowe usuwanie tatuaży

Do niedawna najpopularniejszą metodą zlikwidowania tatuażu był zabieg chirurgiczny, polegający na wycięciu fragmentu skóry, na którym umiejscowiony jest tuszowy rysunek. Niestety tą metodą można zlikwidować tylko niewielkie tatuaże. W przypadku tych większych konieczny jest zabieg przeszczepienia skóry. Wiąże się to z możliwością powstania nieestetycznej blizny, co staje się problemem, gdy usuwany tatuaż znajduje się na ręce, bądź twarzy. Do usuwania tatuaży stosuje się także zabieg dermabrazji, który polega na mechanicznym lub chemicznym ścieraniu kolejnych warstw naskórka, aż do całkowitego zlikwidowania barwnika. Metoda ta nie pozwala jednak nie usunięcie barwnika, który został wprowadzony głęboko pod skórę.

Obecnie najczęściej stosowaną metodą w likwidacji tatuaży jest zabieg laserem. Procedura polega na poddaniu powierzchni skóry działaniu serii impulsów świetlnych, które za zadanie mają rozbić barwnik, usuwany następnie z organizmu przez układ immunologiczny. Sukces zabiegu zależy od sześciu aspektów. Opisuje się je przy pomocy skali Kirby Desali, która stanowi również punkt wyjścia w ocenie zabiegu laserowego usuwania tatuażu. Skala uwzględnia:

  1. rodzaj skóry
  2. miejsce tatuażu
  3. barwnik jakim został wykonany tatuaż
  4. wielkość tatuażu
  5. bliskość blizn oraz zmian na skórze
  6. głębokość umieszczenia barwnika

Do każdego z powyższych aspektów przydzielone są punkty w skali 1 – 5 (w zależności od stopnia trudności zlikwidowania barwnika). Zanim rozpocznie się zabieg, lekarz poddaje ocenie tatuaż pacjenta, kierując się wymienionymi powyżej kryteriami. Na podstawie zsumowanej ilości punktów określa liczbę powtórzeń zabiegu jaka jest konieczna, aby całkowicie usunąć tatuaż. Zazwyczaj potrzeba 6 – 8 zabiegów laseroterapii, by skutecznie pozbyć się barwnika. Przez wzgląd na czas jaki potrzebny jest do zagojenia się skóry, cały zabieg przeprowadza się w ciągu roku.

Ważne! Nie wszystkie tatuaże da się zlikwidować przy pomocy lasera – niewielkie tatuaże, wykonane przy użyciu barwników, które nie poddają się działaniu wiązki lasera, usuwa się jedynie zabiegiem chirurgicznym.

Najskuteczniejsze w usuwaniu tatuaży są lasery emitujące bardzo dużą dawkę energii w krótkim czasie. Dzięki temu procesowi dochodzi do szybkiego rozbicia barwnika, ponadto powstała rana jest niewielka (ryzyko blizny ulega zmniejszeniu). Najczęściej używa się lasery nanosekundowe oraz pikosekundowe. Posługują się one podwójną długością fal:

  • pierwsza (dłuższa), pozwala zlikwidować kolor czarny, niebieski oraz brązowy.
  • druga (krótsza), rozbija barwnik czerwony, fioletowy, pomarańczowy.

Specjaliści najchętniej stosują lasery pracujące w trybie Q-Switched. Charakteryzują się wyjątkową precyzją, dzięki której wiązka lasera używana podczas zabiegu, nie spowoduje uszkodzeń niezabarwionej tkanki i nie naruszy naczyń krwionośnych oraz nerwów.

Zabieg, który od dosyć niedawna jest oferowany przez gabinety medycyny estetycznej, to metoda R20 – pozwala zdecydowanie skrócić proces usuwania barwnika z kilkunastu do kilku miesięcy. Procedura zabiegu polega na wykonaniu czterech naświetleń w dwudziesto minutowych odstępach (podczas jednej wizyty w gabinecie usuwa się większą ilość barwnika).

Jak wygląda zabieg laserowego usuwania tatuażu?

Cały proces odbywa się w kilku sesjach powtarzanych po zagojeniu się ran powstałych na skutek naświetlania laserem (ilość owych sesji zależy od oceny skali Kirby Desali).

Przed laseroterapią skóra musi zostać odpowiednio przygotowana:

  • nie wolno eksponować skóry z tatuażem na działanie promieniowania UV ((4 tygodnie przed zabiegiem)
  • rezygnacja z peelingów ziarnistych oraz chemicznych (1 tydzień przed zabiegiem)
  • rezygnacja z depilowania włosów (1 tydzień przed zabiegiem)
  • owłosienie na obszarze, który zostanie poddany laseroterapii, należy usunąć jeden dzień przed zabiegiem

Zabieg może być mniej lub bardziej bolesny, dlatego też stosuje się podczas niego znieczulenie miejscowe. Wszystko zależy od długości użytych fal. Największy dyskomfort pacjent odczuwa w tych miejscach, w których jest cienka skóra (m.in. nadgarstki, kostki). Po wykonaniu serii impulsów, miejsce które było im poddane okłada się lodem. Następnie smaruje się je maścią z antybiotykiem i zakłada opatrunek.

Laseroterapia powoduje uszkodzenie naskórka, w związku z tym pojawiają się strupy oraz zaczerwienienia. Podczas gojenia należy pamiętać o tym, aby miejsce poddane laseroterapii:

  • nie moczyć (2 – 3 dni po zabiegu)
  • natłuszczać (pantenol, linomag)
  • stosować filtry przeciwsłoneczne (faktor nie mniejszy niż SPF30)
  • rezygnacja z uprawiania sportu, który powoduje pocenie się
  • nie zdrapywanie strupów

Czas gojenia trwa zazwyczaj 4 – 6 tygodni. Po tym okresie można poddać się kolejnemu zabiegowi.

Ważne! Laserowe usuwanie tatuażu musi być poprzedzone konsultacją dermatologiczną, podczas której lekarz oceni skórę i wykluczy ewentualne przeciwwskazania do zabiegu.

Jak każdy zabieg i ten charakteryzuje się przeciwwskazaniami m.in.

  • choroby tkanki łącznej
  • skłonność do powstawania blizn
  • bardzo ciemna karnacja
  • duży tatuaż

Efekty uboczne jakie mogą wystąpić po zabiegu to:

  • reakcje alergiczne
  • infekcje bakteryjne
  • odbarwienia oraz przebarwienia skóry
  • powstanie blizn

Usuwanie tatuaży laserem należy do skuteczniejszych metod. Jednakże jedynym sposobem pozwalającym na całkowite usunięcie barwnika jest jedynie zabieg chirurgiczny.

Źródła: M. Kostanecka – Błaszczyk, H. Wolska „Dermatologia w praktyce”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009 rok. J. Holle „Chirurgia plastyczna”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1996 rok. porównaj-laser.pl dermatolog.pl

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *