Blog

Na czym polega kantoplastyka?

Na czym polega kantoplastyka?

Kantoplastyka to zabieg pozwalający nie tylko na osiągnięcie efektu odmłodzenia twarzy, ale również na zmianę kształtu oka i nadanie twarzy zupełnie innego wyglądu. Uniesienie bocznego kąta oka przywraca naszemu obliczu radosny wygląd i wpływa korzystnie na nasz ogólny wizerunek. Na czym polega zabieg i gdzie można go wykonać?

W zdecydowanej większości przypadków kantoplastyka przeprowadzana jest w charakterze uzupełnienia zabiegu blepharoplastyki, czyli chirurgicznej korekcji powiek, chociaż nie istnieją żadne medyczne przeciwwskazania, by wykonać kantoplastykę jako odrębną procedurę. Pacjenci gabinetów chirurgii plastycznej poprzez operację w obrębie powiek pragną pozbyć się kompleksów i przywrócić spojrzeniu dawny młodzieńczy błysk. Plastyka powiek pozwala na osiągnięcie spektakularnych, wysoce pożądanych efektów w postaci odmłodzenia okolic oczu. Nie od dziś wiadomo, że „oczy są zwierciadłem duszy”, a właśnie na wrażliwej, delikatnej skórze wokół oczu pojawiają się pierwsze oznaki starzenia się organizmu oraz zmęczenia. Zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej przeprowadzane na skórze powiek pozwalają zatem przywrócić młody wygląd nie tylko okolicom oczu, ale również całej twarzy, dlatego należą do najczęściej przeprowadzanych procedur medycznych przez specjalistów chirurgii estetycznej. Również w naszym kraju cieszą się coraz większą popularnością.

Na czym polega różnica pomiędzy blepharoplastyką a kantoplastyką?

O ile w przypadku blepharoplastyki korekcja powiek może dotyczyć powieki górnej, dolnej lub obu jednocześnie, w przypadku kantoplastyki zabieg wykonywany jest tylko i wyłącznie w obrębie powieki dolnej. Czym różni się blepharoplastyka powieki dolnej od kantoplastyki? Najczęstszym wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu blepharoplastyki jest uwypuklający się z oczodołu tłuszczyk, czyli tak zwane „worki pod oczami”. Zabieg eliminuje przede wszystkim oznaki starzenia się skóry, natomiast kantoplastyka idzie o krok dalej. Przeprowadza się ją w celu przywrócenia prawidłowego napięcia powieki dolnej.

Kantoplastyką nazywamy zabieg polegający na zmianie położenia zewnętrznego kąta oka, co skutkuje zmianą kształtu szpary oka.  Dochodzi do wymodelowania prawidłowej linii okolicy podoczodołowej, a efekt wywinięcia powieki zostaje zredukowany. W wyniku uniesienia zewnętrznego kącika oka twarz odzyskuje młody i radosny wygląd, co korzystnie wpływa na aparycję i postrzeganie naszej osoby przez otoczenie. Najczęściej wskazaniami do przeprowadzenia zabiegu kantoplastyki są względy estetyczne i psychologiczne. Co ciekawe – statystyki podają, że coraz częściej na operację uniesienia bocznego kąta oka decydują się osoby rasy azjatyckiej, które po wyemigrowaniu do Stanów Zjednoczonych czy Europy, pragną pozbyć się charakterystycznego wyglądu oczu, będącego ich „wizytówką” i świadczącego o pochodzeniu etnicznym.

Podczas zabiegu dochodzi do kontrolowanego i pożądanego rozluźnienia wiązadła w oku. Następnie lekarz przeprowadzający operację dąży do jego przemieszczenia lub przyszycia do okostnej. Podstawowym warunkiem, który należy spełnić, aby zostać zakwalifikowanym do zabiegu, jest ogólny dobry stan zdrowia. Ryzyko powikłań jest niskie, lecz gwałtownie wzrasta, kiedy pacjent choruje przewlekle na nadczynność tarczycy, choroby serca czy chorobę Graves-Bassedova. Ponadto nie przeprowadza się zabiegu o osób z nieuregulowaną cukrzycą oraz nadciśnieniem tętniczym.

Przeciwwskazaniem do zabiegu kantoplastyki może być również zespół suchego oka spowodowany niewydolnością gruczołów łzowych. Po zabiegu konieczne jest stosowanie okładów i elastycznych kompresów. Pacjentom po kantoplastyce zaleca się spanie w pozycji, w której głowa będzie uniesiona. Należy również powstrzymać się od aktywności fizycznej przez okres minimum tygodnia. Po zabiegu mogą pojawić się siniaki oraz opuchlizna. Dolegliwości znikają zwykle samoczynnie w ciągu od siedmiu do dziesięciu dni.

W Polsce kantoplastykę wykonuje większość chirurgów plastycznych. Ceny wahają się od 2 tysięcy złotych w Kielcach do 5 tysięcy złotych w Warszawie.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *