Blog

Jakie są zdrowotne i estetyczne wskazania do operacji powiek

Jakie są zdrowotne i estetyczne wskazania do operacji powiek

To właśnie cienka i delikatna skóra wokół oczu jest szczególnie narażona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych i to tam zaznaczają się pierwsze procesy starzenia. Nadmiar zwiotczałej, obwisłej skóry, zmarszczki i tak zwane „worki” pod oczami odbierają naszemu spojrzeniu młodzieńczy blask. Coraz więcej osób, zwłaszcza kobiet, decyduje się na zabieg plastycznej korekcji powiek, do którego – wbrew pozorom – względy estetyczne nie są jedynym wskazaniem.

Nie ma chyba kobiety, która w stu procentach akceptuje swoje ciało i nie chciałaby powstrzymać procesu starzenia skóry. Jednym akceptacja naturalnych efektów upływu czasu przychodzi łatwiej,
iZdjęcie kobiety po operacji powieknnym trudniej pogodzić się z utratą młodości, jednak każdy z nas w jakiś stopniu odczuwa przykre konsekwencje tego stanu rzeczy. Zewsząd atakują nas wizerunki wiecznie młodych i atrakcyjnych celebrytek, a wszechobecny kult młodości wywiera coraz większą presją. W ciągu ostatnich lat zabiegi odmładzające spopularyzowały się i już nie są dostępne tylko dla osób zamożnych i wpływowych.

Coraz chętniej oddajemy się w ręce chirurgów plastycznych, którzy potrafią skutecznie walczyć z oznakami starzenia. Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów odmładzających jest blepharoplastyka, czyli chirurgiczna korekcja powiek. Według danych Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej i Estetycznej operacja plastyczna powiek znajduje się na trzecim miejscu najpopularniejszych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej, tuż za liposukcją i powiększeniem piersi.

Plastyka powiek – skuteczny sposób na odmłodzenie spojrzenia

Chirurdzy plastyczny są zgodni, że plastyka powiek jest jednym z najbardziej efektywnych i spektakularnych sposobów odmłodzenia twarzy. Zabieg pozwala przywrócić spojrzeniu dawny blask. „Kurze łapki” czy nadmiar pozbawionej jędrności skóry dodają nam lat. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów dedykowanych wrażliwej skórze wokół oczu, a gabinety medycyny estetycznej przygotowują specjalne oferty dla osób, które pragną polepszyć kondycję i wygląd okolic oczu, jednak na zaawansowane procesy starzenia skóry jest tylko jedno w pełni skuteczne rozwiązanie – operacja plastyczna powiek.

Wskazaniem do zabiegu korekcji powiek są zmarszczki oraz nadmiar luźnej, zwiotczałej skóry. Zabieg może dotyczyć również powiek dolnych, wówczas wskazaniem są tak zwane „worki” pod oczami, czyli uwypuklający się z oczodołu tłuszcz. „Zmiany te związane są z utratą elastyczności tkanek – skóry, mięśni i tarczki, czyli chrząstki umiejscowionej przy brzegu rzęskowym” – wyjaśnia  dr n. med. Dorota Żukowska w rozmowie z portalem Wirtualna Polska.

Blepharoplastykę zazwyczaj wykonuje się u osób dojrzałych, aby usunąć oznaki starzenia skóry, jednak problem nadmiaru skóry czy nieestetycznie wyglądających obwódek pod oczami może dotyczyć także ludzi młodych. Wówczas defekt spowodowany jest wadą anatomiczną.

Poprawa komfortu życia wskazaniem do blepharoplastyki

Pacjenci decydują się na zabieg chirurgicznej korekcji powiek nie tylko ze względów estetycznych. Okazuje się bowiem, że istnieją również wskazania zdrowotne do wykonania operacji. Oczywiście, dla wielu osób wystarczającym wskazaniem jest chęć uatrakcyjnienia swojego wyglądu, jednak blepharoplastyka bywa również koniecznością i sposobem na poprawę komfortu oraz jakości życia. Opadanie powiek górnych i dolnych może być przyczyną zaburzenia pola widzenia. Nadmiar luźnej skóry utrudnia noszenie okularów optycznych, a u starszych osób, uciskając gałki oczne, powoduje uporczywe bóle głowy. Zwiotczała skóra jest więc nie tylko defektem natury kosmetycznej, ale również przyczyną kłopotów zdrowotnych.

Blepharoplastykę można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym. „Sama operacja nie polega jedynie na wycięciu nadmiaru skóry. Podstawę stanowi korekta elementów budujących powiekę, czyli powięzi, mięśni, przepuklin tłuszczowych i tarczki” – wyjaśnia doktor Żukowska. Ceny za operację plastyczną powiek w Polsce wahają się od 4,5 tysiąca do 6 tysięcy złotych.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *