Jak przygotować się do tomografii komputerowej
Tomografia komputerowa (TK) jest współcześnie jednym z najczęściej wykonywanych badań, przydatnym w diagnostyce urazów mechanicznych stawów i kości, chorób narządów wewnętrznych, a nawet nieprawidłowości w funkcjonowaniu mózgu. Aby tomografia komputerowa przyniosła jak najbardziej wiarygodne rezultaty, konieczne jest odpowiednie przygotowanie pacjenta do badania.
Tomografia komputerowa to badanie wykorzystujące promieniowanie rentgenowskie (promieniowanie X) przenikające przez organizm i niezwykle precyzyjnie obrazujące jego wnętrze. Po wysłaniu przez tomograf niewielkich dawek promieni oraz ich przejściu przez tkanki, są one zbierane przez specjalne detektory, które tworzą obrazy będące odzwierciedleniem poszczególnych warstw ciała. Wynalazca tomografu, Brytyjczyk Goodfrey Newbold Hounsfield, został za swoje odkrycie uhonorowany Nagrodą Nobla.
– Badanie tomografii komputerowej jest niezwykle przydatne i pozwala na dokładne określenie rodzaju patologii oraz jej lokalizacji i wymiarów. Jednak jest to badanie oparte o promieniowanie rentgenowskie, które wykazuje szkodliwe działanie na tkanki organizmu. Dlatego badania te mogą być wykonywane jedynie na zlecenie lekarza. Nie wykonuje się ich u kobiet w ciąży, a wyjątek stanowi stan zagrożenia życia matki. Należy także wykonywać je bardzo rozważnie u dzieci – powiedziała portalowi wizjanazdrowie.pl dr n. med. Agnieszka Rogozińska-Zawiślak, specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej.
Tomografia komputerowa – zalecenia dla pacjenta
Tomografia komputerowa to badanie bezbolesne i stosunkowo mało obciążające dla pacjenta. Wykonuje się je w specjalnym aparacie o szerokim otworze – pacjent zostaje do niego wsunięty w pozycji leżącej. Za każdym razem konieczne jest skierowanie od lekarza specjalisty oraz historia choroby – powinien obejrzeć je lekarz wykonujący badanie, aby wiedzieć, na jakie partie ciała zwrócić szczególną uwagę.
Aby tomografia komputerowa przyniosła jak najbardziej dokładne i wiarygodne wyniki, pacjent musi się do niej odpowiednio przygotować. Przede wszystkim na badanie należy zgłosić się na czczo, co oznacza rezygnację ze spożywania posiłków na co najmniej 5-6 godzin przed. Dopuszczalne jest picie niegazowanej wody mineralnej. Ponieważ badanie TK bardzo często wykonuje się z wykorzystaniem tzw. kontrastu (czyli podawanego dożylnie lub doustnie środka barwiącego, dzięki któremu uzyskiwane obrazy są bardziej wyraźne), najpóźniej na 7 dni przed planowaną tomografią należy zgłosić się na badanie poziomu kreatyniny. Jest to wskaźnik pozwalający ocenić poziom wydolności pracy nerek, co jest niezwykle istotne w kontekście późniejszego wypłukiwania kontrastu z organizmu. Dzieje się to poprzez spożywanie dużych ilości płynów w pierwszych dniach po tomografii.
Do badania TK nie trzeba się rozbierać – może być ono wykonywane w ubraniu, ale pod warunkiem, że nie ma ono żadnych metalowych części (guziki, ekspresy, sprzączki, klamry). Tego typu elementy mogłyby bowiem zakłócać uzyskany obraz. Konieczne jest także zdjęcie okularów oraz biżuterii. Podczas tomografii należy natychmiast zgłaszać lekarzowi wszelkie nagle pojawiające się dolegliwości (np. klaustrofobia) oraz objawy niepożądane po podaniu środka kontrastującego (nudności, duszności, zawroty głowy).
Na tomografię komputerową można zgłosić się zarówno do publicznych, jak i do prywatnych placówek ochrony zdrowia. W pierwszym przypadku należy jednak przygotować się na długi okres oczekiwania, a dodatkowo wiele szpitali i przychodni jest wyposażonych w sprzęt starszej generacji, który daje niezbyt wyraźne wyniki. W klinikach prywatnych ceny tomografii komputerowej – w zależności od tego, jakiego obszaru ciała dotyczy – wahają się w granicach od 200 do nawet 1000 zł.