Blog

Raport na temat najdroższych operacji na świecie

Raport na temat najdroższych operacji na świecie

Kiedyś podróżowano głównie w celach rozrywkowych, współcześnie – już niekoniecznie. Turystyka medyczna, bo o niej mowa, działa coraz prężniej. Czy rzeczywiście wyjazd do innego kraju celem podjęcia leczenia ma sens? Okazuje się, że zdecydowanie tak: koszty dokładnie tego samego zabiegu w poszczególnych państwach świata mogą być zdecydowanie odmienne. Czynniki, odpowiedzialne za taką sytuację, bywają przeróżne: poniżej zestawienie najdroższych na świecie operacji.

W skali świata najdroższe są operacje przeprowadzane w Stanach Zjednoczonych, dlatego też większość wymienianych poniżej cen dotyczy właśnie zabiegów, wykonywanych w tym kraju. Powodów takiej sytuacji jest co najmniej kilka, za jeden z nich można uważać – znacząco różny od choćby polskiego – system finansowania opieki zdrowotnej w USA. Koszty operacji, wykonywanych w Ameryce i innych częściach świata, nierzadko istotnie się różnią – również ten aspekt zostanie przedstawiony w dalszej części tekstu.

Przeszczepy narządowe jako najdroższe operacje na świecie

W przypadku USA, za najdroższy zabieg uznawane jest przeszczepienie jelit – koszty tej procedury przekraczać mogą 1,1 miliona dolarów. Tak wysoka cena tej operacji wynikać może z konieczności przygotowania pacjenta do niej czy też z kosztów procesu poszukiwania odpowiedniego dawcy narządu. Przeszczepianie pętli jelitowych jest skomplikowaną technicznie procedurą, dlatego też w całościowym koszcie operacji nie bez znaczenia są kwalifikacje personelu medycznego, które to zdobywane są na zazwyczaj drogich szkoleniach.

Innym zabiegiem, który zapewne przez długi czas znajdować się będzie w czołówce listy najdroższych operacji na świecie, jest przeszczep twarzy. W 2015 roku jeden z rozleglejszych zabiegów tego typu przebył mężczyzna, który doświadczył urazów w obrębie głowy podczas prób gaszenia pożaru. Całkowite koszty tego przeszczepu oraz całego procesu związanego z zabiegiem (przygotowanie chorego do niego, rehabilitacja już po operacji) szacowane są pomiędzy 850 tysięcy a 1 milionem dolarów. W tym przypadku warto wspomnieć, że operacja trwała aż 26 godzin, a liczba zaangażowanego personelu medycznego przekroczyła sto – dodając do tego choćby koszty wykorzystanych narzędzi, wysoka cena zabiegu nie powinna już budzić zdziwienia.

Ogólnie przeszczepianie narządów to drogie procedury. W przypadku serca w USA cena zabiegu wynosi nawet 780 tysięcy dolarów. Przeszczep szpiku kosztuje około 670 tysięcy dolarów, niewiele mniejsza jest cena transplantacji płuc – sięga ona nawet 660 tysięcy dolarów.

Droga walka z nowotworami

Choroby nowotworowe stają się coraz częstszym problemem populacji ludzkiej: obecnie szacuje się, że w ciągu całego życia u jednego na czterech ludzi rozwinie się jakieś schorzenie z tej grupy. Leczenie nowotworów nie jest tanie – nowoczesne środki do chemioterapii potrafią osiągać niebagatelne koszty, liczone w dziesiątkach tysięcy. Terapia onkologiczna to jednak nie tylko leki, ale i procedury operacyjne, których koszty również są znaczne.

Koszty operacyjnego leczenia nowotworów zależą zarówno od narządu objętego problemem, jak i od techniki zabiegowej (inne są ceny zabiegów wykonywanych laparoskopowo, tradycyjnie oraz tych z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń, takich jak NanoKnife). W Stanach Zjednoczonych najdroższe jest operacyjne leczenie nowotworu trzustki: średni koszt takiego zabiegu wynosi około 56 tysięcy dolarów. Niewiele tańsze jest usuwanie zajętego nowotworem pęcherza: średnia cena takiej operacji oscyluje w okolicy 42 tysięcy dolarów. Drogie jest również leczenie nowotworów płuc: zabieg lobektomii (usunięcie części płuca) średnio kosztuje 39 tysięcy dolarów.

Poprawianie urody – grupa zabiegów, które na całym świecie są drogie

W zakresie chirurgii plastycznej zdecydowanie najdroższe są, wspomniane już, zabiegi przeszczepiania twarzy. Takowe trudno jednak zaklasyfikować jako procedury typowo upiększające – wykonywane są one w końcu u pacjentów po ciężkich wypadkach i innych zdarzeniach losowych, dodatkowo ich przebycie wpływa zarówno na względy zdrowotne, jak i na funkcjonowanie społeczne czy zawodowe pacjentów.

Operacje z zakresu chirurgii plastycznej są kosztowne na całym świecie. W USA koszt liftingu całego ciała wynosi średnio 15 tysięcy dolarów. Analogiczna operacja, wykonywana w obrębie samej twarzy, kosztuje niewiele mniej, bo około 12 tysięcy dolarów. Pacjenci korzystający z medycznych usług na innym kontynencie – w Europie – również sporo płacą za poprawienie swojego wyglądu. W Szwajcarii lifting twarzy czy plastyka brzucha kosztują w przeliczeniu nawet 15 tysięcy dolarów. Niewiele mniej kosztuje w tym europejskim kraju powiększanie piersi: cena tej procedury wynosi 12 tysięcy dolarów.

Tanie nie są również zabiegi chirurgii plastycznej, przeprowadzane w Wielkiej Brytanii. Za wykonanie plastyki brzucha u brytyjskich lekarzy płaci się w przeliczeniu  nawet 9,5 tysiąca dolarów. Kosztowna jest też chirurgiczna korekta kształtu nosa: w Wielkiej Brytanii cena zabiegu wynosi około 9 tysięcy dolarów. W przypadku wspominanego już wcześniej liftingu twarzy, koszty procedury sięgają nawet 7,5 tysięcy dolarów.

Zestawienie kosztów tych samych procedur, wykonywanych w różnych krajach

Zabiegi kardiologiczne są drogie na całym świecie – powodem takiej sytuacji jest choćby koszt używanych podczas nich materiałów. Ceny procedur z tej dziedziny znacząco się jednak różnią w obrębie poszczególnych krajów. Przykładowo, za zabieg by-passowania tętnic wieńcowych płaci się:

  • w Stanach Zjednoczonych: 78 tysięcy dolarów,
  • w Szwajcarii: 34 tysiące dolarów,
  • w Wielkiej Brytanii: 24 tysiące dolarów,
  • w Hiszpanii: 14 tysięcy dolarów.

Znaczne różnice są zauważalne na pierwszy rzut oka. Dotyczą one także innych zabiegów, takich jak:

  • angioplastyka: w Stanach Zjednoczonych zabieg kosztujący średnio 31 tysięcy dolarów. W Szwajcarii ta sama procedura kosztuje trzykrotnie mniej, bo około 10 tysięcy dolarów. Jeszcze niższe są koszty angioplastyki w Hiszpanii i w Wielkiej Brytanii: w obu krajach średnia cena zabiegu oscyluje wokół 7 tysięcy dolarów.
  • endoprotezowanie stawu biodrowego: w USA naprawa zdegenerowanych struktur biodra związana jest ze średnim kosztem równym około 30 tysięcy dolarów. W Szwajcarii analogiczny zabieg kosztuje około 17 tysięcy dolarów, z kolei w Wielkiej Brytanii cena procedury sięga średnio 16 tysięcy dolarów. W Hiszpanii endoprotezoplastyka stawu biodrowego jest ponad czterokrotnie tańsza niż w USA: w europejskim kraju operacja kosztuje średnio około 7 tysięcy dolarów.
Najdroższe operacje na świecie a Polska

Procedury, które są drogie na świecie, kosztowne są też i w Polsce. Przykładami mogą być chociażby zabiegi leczenia nowotworów z wykorzystaniem NanoKnife (których cena wynosi około 40 tysięcy złotych) czy endoprotezoplastyka stawu biodrowego (operacja kosztująca nawet 30 tysięcy złotych). W przypadku polskiej chirurgii plastycznej, wykonanie plastyki brzucha kosztować może 13 tysięcy złotych, a operacyjnego liftingu twarzy – 12 tysięcy złotych. Nawet jeżeli liczby są podobne do wcześniej wymienianych, to mowa jest jednak o innej walucie: leczenie w Polsce jest po prostu tańsze niż w takich krajach, jak USA czy Wielka Brytania, co stanowi zapewne jeden z głównych czynników ciągłego rozwoju turystyki medycznej.

Źródła:

  • www.investopedia.com/financial-edge/0310/top-10-most-expensive-medical-procedures.aspx
  • www.drugwatch.com/2015/10/07/cost-of-cancer/
  • International Federation of Health Plans, 2015 Comparative Price Report, Variation in Medical and Hospital Prices by Country, www.ifhp.com/
    www.theguardian.com/us-news/2015/nov/16/firefighter-receives-full-face-transplant-historic-surgery

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *