Blog

Czy chrapanie można wyleczyć bez operacji?

Czy chrapanie można wyleczyć bez operacji?

Wbrew powszechnie panującym opiniom chrapanie nie jest tylko problemem uciążliwym dla partnera czy członków rodziny osoby chrapiącej, gdyż bywa związane z rozwojem dolegliwości nazywanej bezdechem sennym, która może być bezpośrednim zagrożeniem dla życia i zdrowia. Bezdech senny prowadzi do niedotlenienia mózgu, kłopotów z nadciśnieniem tętniczym oraz zwiększa ryzyko zawału, dlatego osoby borykające się z problemem chrapania mogą, a nawet powinny się leczyć.

Chrapanie jest przypadłością dość powszechną. Jeśli wierzyć statystykom portalu poradnia.pl, chrapanie utrudnia sen około 40% kobiet i aż 80% mężczyzn. W 2010 roku, na zlecenie Centrum Medycznego MML, przeprowadzono w Polsce badanie, z którego wynika, że problem chrapania dotyka niemal 13 milionów Polaków. Większości osób chrapanie kojarzy się z przykrymi konsekwencjami dla rodziny, gdyż skutecznie zakłóca spokojny sen najbliższym. Jednak chrapanie jest o wiele poważniejszym, bardziej złożonym problemem zdrowotnym.

Specjaliści laryngologii przyczyn chrapania upatrują w nieprawidłowej budowie gardła, co z kolei utrudnia przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Podniebienie i języczek zostają wprowadzone w stan drgania, co wywołuje powstawanie nieprzyjemnego dla ucha zjawiska akustycznego. Chrapią głównie osoby otyłe bądź w starszym wieku, a także ludzie nadużywający tytoniu oraz alkoholu.

Dotychczas chrapanie leczyło się głównie chirurgicznie poprzez wykonanie inwazyjnego zabiegu modelowania podniebienia miękkiego i języczka. Współcześnie medycyna dysponuje bardziej nowoczesnymi, bezbolesnymi i bezpiecznymi metodami leczenia chrapania.

Jakie są niechirurgiczne metody leczenia chrapania?

Na rynku dostępne są maski tlenowe oraz plastry i aerozole, które mają za zadanie zniwelować chrapanie, jednak są skuteczne jedynie przy niewielkim nasileniu dolegliwości i nie rozwiązują problemu, zmniejszając tylko objawy, dlatego coraz powszechniejsze stają się małoinwazyjne zabiegi przeprowadzane techniką laserową oraz radiochirurgiczną, będące skuteczną alternatywą dla klasycznych procedur chirurgicznych.

Jedną z najnowocześniejszych metod leczenia chrapania jest metoda Celon, wykorzystująca technologię fal radiowych oraz działanie niskich temperatur. Zabieg trwa maksymalnie 40 minut i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, a pacjent bezpośrednio po leczeniu może wrócić do domu. Podczas zabiegu lekarz wprowadza do miękkiego podniebienia końcówki aparatu i pozostawia je wewnątrz na kilka sekund, po czym kilkakrotnie powtarza procedurę. W rezultacie wytwarzają się drobne zwłóknienia pod błoną śluzową, co usztywnia podniebienie oraz minimalizuje jego drgania w trakcie oddychania podczas snu. Niekwestionowaną zaletą metody jest brak krwawienia podczas zabiegu oraz wysoka skuteczność leczenia – ponad 90%. Okres rekonwalescencji po zabiegu wynosi od 5 do 7 dni. Przez pierwsze godziny i dni pacjent powinien unikać pikantnych i gorących dań. Nie wolno również spożywać alkoholu i napojów gazowanych. Niektórzy obserwują u siebie dolegliwości w postaci dyskomfortu przy przełykaniu lub bólu, które ustępują maksymalnie po 3 dniach.

Laserowe leczenie chrapania ma wielu zwolenników zarówno wśród pacjentów, jak i lekarzy. Laseroterapia polega na kontrolowanym podgrzaniu tkanki miękkiej podniebienia i języczka za pomocą lasera erbowo-yagowego. W wyniku oddziaływania światła lasera dochodzi do skurczenia się tkanki oraz stymulacji produkcji nowego kolagenu, dzięki czemu tkanka podniebienia miękkiego i języczka ulega usztywnieniu, co z kolei minimalizuje drgania w trakcie oddychania podczas snu. Bezpośrednio po zabiegu pacjent może wrócić do domu. Efekty są dostrzegalne już po pierwszym zabiegu, jednak aby uzyskać pożądane rezultaty konieczne jest wykonanie serii 3 zabiegów przeprowadzonych w ciągu około 6 tygodni. „Skuteczność prawidłowo prowadzonego leczenia jest bardzo wysoka i wynosi około 90 procent.” – przyznaje Klaudia Grabowska, menager kliniki, w której rutynowo wykonuje się zabiegi laserowego leczenia chrapania.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *