Blog

Rekonwalescencja po plastyce wędzidełka prącia – przebieg

Rekonwalescencja po plastyce wędzidełka prącia – przebieg

Plastyka wędzidełka prącia, zwana również frenuloplastyką, to powszechnie wykonywany zabieg chirurgiczny. Wędzidełko prącia jest fałdem skórnym, znajdującym się między granicą napletka, a dolną częścią żołędzi. Jeżeli fałd ów jest zbyt krótki, może utrudnić kontakty seksualne lub zmniejszyć ich komfort. Zbyt krótkie wędzidełko prącia uniemożliwia bowiem zsuwanie się napletka, co powoduje ból podczas stosunku.

Lek. med. Jarosław Ratajski, specjalista urolog, w artykule dla „Kwartalnika Pacjenta” podkreśla, że za krótkie wędzidełko prącia powinno być poddane operacji. Zaniedbanie tej sprawy może na przykład skończyć się zakażeniem i infekcją, rozwijającą się pod nieodciąganym napletkiem. Chirurgiczny zabieg, który polega na poprzecznym przecięciu wędzidełka, jest zazwyczaj krótki (około pół godziny), prosty i nie przynosi większych komplikacji. W pełni naprawia on defekt zbyt krótkiego wędzidełka prącia. Umożliwia on również pacjentom prowadzenie normalnego życia seksualnego w przyszłości. Jednak aby zabieg zakończył się pełnym sukcesem, potrzebna jest również rehabilitacja pooperacyjna.

Jak przebiega rekonwalescencja po plastyce wędzidełka prącia

O ile sam zabieg nie wymaga większych przygotowań (poza wykonaniem kilku niezbędnych badań ambulatoryjnych), o tyle prawidłowa pielęgnacja i higiena miejsc intymnych po zabiegu jest niezwykle istotna. Przez kilka dni po operacji, poddane zabiegowi okolice mogą być obrzmiałe i opuchnięte. Towarzyszyć temu może duży dyskomfort. Aby bielizna nie podrażniała i nie przylepiała się do operowanego miejsca, warto smarować prącie wazeliną. Szwy są wchłanialne i nie ma potrzeby ich zdejmowania. Należy jednak ograniczyć aktywność fizyczną (szczególnie uprawianie wyczynowych sportów) i unikać obcisłych ubrań i bielizny, przynajmniej bezpośrednio po zabiegu, najlepiej zaś do czasu, aż szwy zostaną całkowicie wchłonięte.

Pacjent powinien codziennie odciągać napletek i przemywać operowane miejsce Rivanolem lub wodą utlenioną. Można robić to nawet kilka razy w ciągu dnia. Niekiedy lekarz urolog zaleca stosowanie w tym celu odpowiedniego antybiotyku. Warto również przemywać prącie rumiankiem lub szarym mydłem.  Odciąganie napletka jest o tyle ważne, że chroni przed tworzeniem się blizn oraz ponownym skróceniem się wędzidełka. Podczas rekonwalescencji należy powstrzymać się od kontaktów seksualnych – na co najmniej miesiąc. Nadmierne rozciąganie niezagojonego jeszcze wędzidełka może skończyć się bowiem jego zerwaniem i koniecznością ponownej operacji.

Przy odpowiednim podejściu pacjenta, rana po zabiegu plastyki napletka prącia goi się bardzo łatwo. Zajmuje to około sześciu tygodni. Wędzidełko wzmacnia się, co chroni je przed kolejnym zerwaniem. Należy pamiętać o odbyciu przynajmniej jednej wizyty kontrolnej, najlepiej zaś co najmniej dwóch. Koniecznie także należy spotkać się ze specjalistą, jeżeli zauważymy niepokojące objawy. Do takich mogą należeć: wysięk ropny, zaczerwienienie miejsca po operacji, podwyższona temperatura ciała. Świadczą one bowiem o rozpoczynającej się infekcji. Aby chronić się przed infekcją, warto również pamiętać o noszeniu bielizny z naturalnych materiałów: przewiewnej, nie opinającej ciała i zapobiegającej poceniu się. Aby zmaksymalizować szybkie gojenie się rany, warto jak najwięcej czasu spędzać w pozycji leżącej bądź stojącej. Unikać natomiast należy pozycji siedzącej.

Do specjalisty urologa należy się również niezwłocznie udać, jeśli nastąpi ponowne zerwanie lub naderwanie wędzidełka. Szczególnie drugi przypadek, uszkodzenie wędzidełka bez przerwania jego ciągłości, może być dużym problemem, powodować ból i raczej nie uniknie się wówczas powtórzenia zabiegu.  Do tego typu przypadków dochodzi najczęściej w ciągu dziesięciu pierwszych dni po zabiegu. Dlatego ten okres powinien być czasem szczególnej ostrożności i uwagi, jeśli chodzi o pielęgnację i rehabilitację prącia. Należy bardzo delikatnie przeprowadzać wszystkie czynności higieniczne, tak, aby nie uszkodzić nie wchłoniętych jeszcze szwów. Zastosowanie się do wskazówek specjalisty i zachowanie ostrożności przy dbaniu o okolice pooperacyjne z pewnością pozwoli uniknąć wszelkich niedogodności.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *