Blog

Dlaczego krótkie wędzidełko prącia należy leczyć?

Dlaczego krótkie wędzidełko prącia należy leczyć?

Wędzidełko prącia to bardzo cienki fałd tkanki skórnej, łączący napletek z żołędziem. Jego główną rolą jest podtrzymywanie napletka, aby nie ściągał się za bardzo, choćby podczas wzwodu. U niektórych mężczyzn wędzidełko jest jednak zbyt krótkie, co powoduje bolesność prącia i dyskomfort podczas współżycia. W takich przypadkach wskazane jest leczenie w postaci zabiegu chirurgicznego, mającego na celu wydłużenie wędzidełka.

Wędzidełko położone jest w dolnej części żołędzia w jego linii pośrodkowej. Jeśli jego długość jest prawidłowa, umożliwia ono swobodne zsuwanie się napletka zarówno w stanie wzwodu, jak i zwisu członka. – W przypadku wrodzonego skrócenia wędzidełka lub jego małej elastyczności, w czasie stosunku może dochodzić do bolesnego pociągania żołędzi, do powierzchownego pękania wędzidełka czy nawet do przerwania jego ciągłości. Oprócz bólu pojawia się wtedy krwawienie, które u większości pacjentów ustępuje po uciśnięciu rany. Naderwanie wędzidełka prowadzi do jego gojenia się z wytworzeniem blizn, które jeszcze bardziej skracają wędzidełko – napisał na stronie internetowej perdzynski.pl prof. nadzw. dr hab. n. med. Wojciech Perdzyński. Szacuje się, że problem zbyt krótkiego wędzidełka dotyczy nawet 5% mężczyzn. Konieczne jest u nich wdrożenie leczenia, polegającego na przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego, którego główny cel to wydłużenie wędzidełka.

Skutki zbyt krótkiego wędzidełka prącia

Problemy ze zbyt krótkim wędzidełkiem prącia dotyczą przede wszystkim sfery seksualnej. Mężczyźni borykający się z tym schorzeniem odczuwają ból podczas wzwodu – zarówno w trakcie masturbacji, jak i kontaktu seksualnego z partnerką. Jest on spowodowany faktem, że z powodu zbyt krótkiego wędzidełka napletek nie może być całkowicie odprowadzony. Dolegliwości bólowe często skutkują niesatysfakcjonującym życiem seksualnym lub jego zupełnym zaprzestaniem. Mężczyźni zaczynają unikać seksu, czują się skrępowani swoim kłopotem, boją się odrzucenia i ośmieszenia. Wpływa to zarówno na ich relacje z partnerką, jak i osobiste samopoczucie. Badania naukowe udowodniły bowiem, że niezadowolenie ze sfery seksualnej powoduje u mężczyzn obniżenie nastroju, skłonności do depresji, a nawet napady agresji.

U niektórych pacjentów z bardzo cienkim i krótkim wędzidełkiem prącia istnieje spore ryzyko, że podczas masturbacji lub współżycia dojdzie do jego naderwania lub zerwania. Stan ten objawia się silnym, przenikliwym bólem, pieczeniem w okolicy napletka, a także bardzo obfitym krwawieniem. Jest to sytuacja szczególnie niekomfortowa, zwłaszcza jeśli dochodzi do niej podczas kontaktu seksualnego, mogąca skutkować zaniżoną samooceną oraz problemami w nawiązywaniu intymnych relacji. Dodatkowo, krótkie wędzidełko prącia ogranicza ruch napletka w trakcie współżycia, co powoduje nadmierną stymulację seksualną. To zaś może przyczyniać się do występowania przedwczesnego wytrysku.

Kolejny problem, wynikający ze zbyt krótkiego wędzidełka prącia, to brak możliwości dokładnego dbania o higienę. Mężczyźni z tą dolegliwością nie są w stanie całkowicie zsunąć napletka, co bardzo utrudnia dokładne mycie prącia. Niewłaściwa higiena okolic intymnych może natomiast skutkować infekcjami i stanami zapalnymi, ale nie tylko u mężczyzny, ale także u jego partnerki.

Wszystkie te potencjalne zagrożenia są jednocześnie wskazaniem do przeprowadzenia chirurgicznego zabiegu wydłużenia wędzidełka prącia. Jest on wykonywany w znieczuleniu miejscowym i trwa kilkanaście minut. W jego trakcie chirurg w odpowiedni sposób nacina, a następnie zszywa wędzidełko, co powoduje jego wydłużenie. W większości przypadków podczas zabiegu wykorzystuje się szwy wchłanialne, których nie trzeba zdejmować. Pełna rekonwalescencja po plastyce wędzidełka trwa około 4 tygodni – w tym czasie należy w szczególny sposób dbać o higienę penisa oraz zachować wstrzemięźliwość seksualną. Niekiedy przez kilka dni po zabiegu należy również przyjmować zalecone przez lekarza antybiotyki.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *