Blog

Czy nietrzymanie moczu u kobiet można wyleczyć bez operacji?

Czy nietrzymanie moczu u kobiet można wyleczyć bez operacji?

Nietrzymanie moczu według definicji podanej przez International Continence Sociecty jest stanem, który charakteryzuje się brakiem kontroli nad oddawaniem moczu, co powoduje problemy higieniczne i utrudnia kontakty międzyludzkie. Wyróżnia się wysiłkowe nietrzymanie moczu, naglące nietrzymanie moczu, nietrzymanie moczu z przepełnienia, które jest spowodowane niedoczynnością mięśnia wypieracza oraz nietrzymanie moczu pozazwieraczowe, za które odpowiedzialne są przetoki i wady rozwojowe. 

Nietrzymanie moczu nie jest odrębną jednostką chorobową, ale objawem, który występuje w przypadku zaburzeń czynnościowych i patologii dolnych dróg moczowych, a także układu nerwowego, w tym przypadku opisywany objaw może być spowodowany między innymi przepukliną oponowo- rdzeniową, stwardnieniem rozsianym, czy urazem lub guzem rdzenia kręgowego.

Nietrzymanie moczu u kobiet może pojawiać się w wieku rozrodczym, jednak znacznie częściej cierpią na nie kobiety będące w okresie pomenopauzalnym. Kobiety, u których stwierdzane jest to zaburzenie stanowią około 80% pacjentek zgłaszających się do lekarza z powodu chorób układu moczowego. Odsetek chorych w wieku 30-39 lat wynosi około 12%, natomiast w okresie menopauzy 60%.

Nieoperacyjne metody leczenia nietrzymania moczu u kobiet

Zanim konieczne będzie operacyjne leczenie nietrzymania moczu lekarz zaproponuje nam leczenia zachowawcze, na które składa się trening pęcherza, kinezyterapia oraz leczenie farmakologiczne. Ogólnie przyjętą zasadą jest stosowanie leczenia zachowawczego zanim zdecydujemy się na zabieg chirurgiczny.

Trening pęcherza polega na wykształceniu u pacjentki właściwych przyzwyczajeń i odruchów, które umożliwią jej kontrolowanie oddawania moczu. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom będziemy w stanie hamować skurcze mięśnie wypieracza, oddawać mocz o odpowiednich godzinach z wydłużaniem odstępów między mikcjami. Trening ten jest w szczególności zalecany u kobiet cierpiących na naglące nietrzymanie moczu. Wyniki proponowanych ćwiczeń dają bardzo dobre rezultaty, całkowite wyleczenie uzyskało 12% chorych, a zmniejszenie objawów w bardzo znacznym stopniu aż 75% pacjentek.

Kinezyterpia w leczeniu NTM polega na ćwiczeniu mięśni dna miednicy z zastosowaniem programu Kegela, którego celem jest zwiększenie siły, reaktywności oraz wytrzymałości mięśni krocza, co prowadzi do osiągnięcia właściwego ciśnienia śródcewkowego i wyeliminowania bezwiednego oddawania moczu. Ćwiczenia powinny być powtarzane do 100 razy dziennie przez minimum 3 miesiące. Polegają one na świadomym rozluźnianiu i napinaniu mięśnia dźwigacza odbytu. Znaczne zmniejszenie dolegliwości stwierdzono u 54-95% kobiet stosujących systematycznie i we właściwy sposób program Kegela. Uzupełnieniem tej metody są zabiegi elektrostymulacji, które wywołują skurcze mięśni dna miednicy poprzez działanie impulsów elektrycznych, co daje efekt biernego wzmocnienia mięśni.

Leczenie farmakologiczne NTM u kobiet

Leczenie farmakologiczne wyjątkowo dobrze sprawdza się u kobiet po menopauzie. Stosuje się u nich leczenie hormonalne, które może nawet spowodować całkowite ustąpienie objawów. Dzięki zastosowaniu estrogenów zwiększa się przepływ krwi przez podśluzówkowe sploty tętniczo-żylne, co prowadzi do poprawy funkcji zwieracza cewki moczowej. Terapia ta stosowana jest najczęściej codziennie przez 2 tygodnie, a następnie dwa razy w tygodniu. Natomiast po 6 miesiącach stosowania leków zalecana jest miesięczna przerwa.

Innymi lekami stosowanymi w tym schorzeniu są preparaty pobudzające receptory alfa-aadrenergiczne oraz leki antycholinergiczne. Terapia przyczynia się między innymi do zwiększenia pojemności pęcherza i zmniejszenia częstości mikcji.

Laserowe leczenie nietrzymania moczu

Leczenie laserowe jest innowacyjną metodą, która pozwala na nieoperacyjne zniwelowanie wstydliwego problemu. Podczas zabiegu do pochwy wprowadzana jest specjalna głowica, która dzięki naświetlaniom wiązką lasera, penetruje tkanki, pobudza kolagen, stymuluje obkurczanie się tkanek i tworzenie nowych włókien. Zabieg ten jest praktycznie bezbolesny i nie wymaga znieczulenia.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *