Wybielanie martwych zębów: czy jest możliwe?
Śnieżnobiały uśmiech to marzenie niemal każdego – biel zębów nie tylko dodaje uroku, ale świadczy także o zdrowiu i zadbaniu. Profesjonalne wybielanie zębów stało się obecnie rutynowym zabiegiem z zakresu medycyny estetycznej, dzięki któremu można skutecznie poprawić wygląd nawet martwych zebów.
Zęby zmieniają barwę na skutek ich codziennego „używania” – odkładanie się osadów, barwników z pożywienia i napojów. Systematyczne ścieranie szkliwa powoduje, że powstają mikropęknięcia. W tychże mikropęknięciach jak i w przestrzeniach między pryzmatami szkliwa odkładają się m.in. osady odpowiedzialne za nabieranie przez ząb matowej oraz coraz ciemniejszej barwy.
Szkliwo jest zewnętrzną częścią zęba – przypomina swoim wyglądem porcelanę. Szkliwo tworzą pryzmaty szkliwne (najbardziej twarda tkanka zęba, która chroni go m.in. przed ścieraniem, skutkami zgrzytania, atakami kwasów wywołanych przez bakterie). Wraz ze starzeniem się, szkliwo staje się cieńsze. Skutkuje to prześwitywaniem żółtej zębiny, która usytuowana jest tuż pod szkliwem – efektem jest żółta barwa zęba.
Przebarwienia zębów wywołane są czynnikami:
- Zewnętrznymi – tworzą się na powierzchni zęba w skutek odkładania się m.in. barwników pochodzących z jedzenia, palenia papierosów. Owe przebarwienia dzieli się na powierzchowne (dotyczą tylko szkliwa, łatwo je usunąć poprzez szczotkowanie), głębokie (osadzają się w zębinie. Usunąć je można tylko profesjonalnym zabiegiem w gabinecie dentystycznym).
- Wewnętrznymi – zmiana barwy wywołana jest m.in. urazami, stosowaniem niektórych leków, jak m.in. tetracyklina podawana w czasie tworzenia się zębów. Ten rodzaj przebarwień można tylko usunąć u stomatologa.
Zęby można wybielić na dwa sposoby:
- metodą nakładkową (paskową)
- za pomocą lampy
W pierwszym przypadku, wybielanie może odbywać się w warunkach domowych i sami możemy je wykonywać. Jeżeli chodzi o zastosowanie lampy, jest to profesjonalny zabieg przeprowadzany tylko i wyłącznie przez specjalistę. Proces takiego zabiegu wygląda następująco:
– kontrola stanu uzębienia
– higienizacja
– za pomocą kolornika ocenia się obecny kolor zębów
– zabezpieczenie dziąseł przed ewentualną nadwrażliwością
– nałożenie żelu wybielającego bezpośrednio na zęby
– poddanie zębów działaniu światła lampy o określonej barwie (aktywuje działanie żelu)
– usunięcie żelu i powtórne nałożenie preparatu
– porównanie wybielonych zębów z ich pierwotnym kolorem
– fluoryzacja zębów
Jak wybielić martwe zęby?
Wybielić można zarówno zęby żywe jak i martwe (ich barwa zmieniła się po leczeniu kanałowym bądź w skutek urazu). Jednakże w tym drugim przypadku zabieg nieco się różni.
Ważne! Zęby martwe można wybielić jedynie przez profesjonalny zabieg w gabinecie dentystycznym.
Do przebarwień tzw. zębów martwych, dochodzi w wyniku przenikania do zębiny martwej miazgi zęba materiału wypełniającego kanał lub też barwników krwi. Proces ten zachodzi we wnętrzu zęba, dlatego też preparat wybielający jest tu aplikowany wewnątrz komory zęba.
Przed rozpoczęciem procesu wybielania zębów martwych, lekarz wpierw sprawdza czy kanały zębowe są prawidłowo wypełnione (wykonuje się zdjęcie RTG).
Często konieczne jest powtórzenie leczenia kanałowego (jednej z przyczyn pojawienia się przebarwienia).
Obecnie stosowane materiały do wypełnienia kanałów nie powodują przebarwień. Ponadto prawidłowe wypełnienie kanału zapobiega przenikaniu preparatu wybielającego zakładanego do wnętrz zęba wzdłuż kanału.
Po prawidłowym leczeniu kanałowym rozpoczyna się zabieg wybielania – do komory zęba wprowadza się preparat wybielający (działa od strony źródła przebarwienia). Ząb zostaje zabezpieczony wypełnieniem czasowym. Po kilku dniach środek wybielający zostaje wymieniony na nowy (ilość takich wymian uzależniona jest od stopnia i przyczyny przebarwienia).
W przypadku uzyskania jaśniejszego koloru zęba wybielanego od pozostałego uzębienia, przerywa się proces wybielania. Końcowym etapem zabiegu jest odbudowa zęba kompozytem. W niektórych przypadkach barwniki w zębie są tak silne (długotrwale działające), że nie udaje się wybielanie. W takich przypadkach na ząb nakłada się koronę porcelanową.
Źródła: L. Wagner „Profesjonalne wybielanie zębów”, wydawnictwo Bestom, Łódź 2007 rok, CzytelniaMedyczna.pl