Blog

Terapia Orthokine: czym jest i jakie ma zastosowanie w ortopedii?

Terapia Orthokine: czym jest i jakie ma zastosowanie w ortopedii?

Terapia Orthokine jest jedną z bardziej innowacyjnych biologicznych metod leczenia zwyrodnień stawów oraz bólów pleców. Zabieg polega na podaniu pacjentowi w formie wstrzyknięcia, jego własnych białek ochronnych wytworzonych z krwi od niego wcześniej pobranej.

Wskazaniami do terapii Orthokine są m.in. choroba zwyrodnieniowa stawów, bóle pleców ( w tym krzyża) oraz urazy mięśni. Metoda ta wykazuje się działaniem przeciwzapalnym, przeciwbólowym i zmniejszającym zużycie chrząstki

Głównym powodem bólów stawów jest ich zwyrodnienie. Choroba zwyrodnieniowa, to obecnie choroba cywilizacyjna – połowa społeczeństwa w wieku powyżej 55 lat, ma zdeformowane stawy w wyniku procesu zwyrodnienia. Niestety, także coraz większa grupa młodych osób zaczyna cierpieć na tę przypadłość. Szacuje się, że w Polsce, osób dotkniętych zwyrodnieniami jest około 2 milionów. Powodem rozprzestrzeniania się schorzenia, jest prowadzenie mało zdrowego trybu życia, m.in. siedzący tryb życia, zła dieta i nadwaga. Wpływ mają także indywidualne predyspozycje, urazy (prowadzące do poważnych zmian w obrębie stawu), zanieczyszczenie środowiska.

Najczęstsze objawy choroby, to:
– ból (najpierw pojawiający się po wysiłku, wraz z postępem choroby, także i w stanie spoczynku)
– trzeszczenie w stawach (ich obrzęk, wysięk, stan zapalny)
– zniekształcenie stawu widoczne gołym okiem
– ograniczenie ruchów w stawach
– silny ból (m.in. przy wchodzeniu po schodach, wstawaniu z krzesła)

Choroby zwyrodnieniowe dotykają głównie  staw kolanowy,  staw biodrowy i kręgosłup.

Jedynym leczniczym rozwiązaniem zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej, jest  zabieg operacyjny. Polega on na resekcji chorych końców stawowych i wszczepieniu endoprotezy. Operacja jest duża i obarczona ryzykiem, tak ważna jest dlatego profilaktyka i stosowanie metod, które spowolnią rozwój choroby.

Choroba zwyrodnieniowa niszczy staw nieodwracalnie, jej skutków nie da się cofnąć.

Terapia Orthokine, nie tylko wpływa na spowolnienie rozwijania się choroby zwyrodnieniowej, ale także poprzez zmniejszenie dolegliwości bólowych, poprawia komfort życia osoby dotkniętej tym schorzeniem.

Zabieg w szczególności polecany jest tym pacjentom, których zmiany zwyrodnieniowe są we wczesnym stadium. Decyzję, czy poddać się takiej terapii, podejmuje pacjent. Jednakże wpierw konieczna jest konsultacja z lekarzem ortopedą, który oceni możliwości zastosowania terapii Orthokine.
Metoda Orthokine jest bezpieczna, pacjentowi podawane jest jego własne białko – z krwi wyizolowuje się odpowiednie komórki, po czym pobudza się je do namnożenia białka działającego przeciwzapalnie (antagonistów receptora interleukiny – 1).

Białko podaje się bezpośrednio do stawów, gdzie blokuje ono wszystkie receptory, które są odpowiedzialne za stan zapalny. Dzięki temu hamuje się niszczenie stawu oraz związane z tym procesem dolegliwości bólowe.

Procedura zabiegu wygląda następująco:
1. Krew zostaje pobrana z żyły pacjenta.
2. Poddaje się pobraną krew inkubacji w temperaturze ciała (37 stopni C). Syntetyzowane są białka ochronne (przeciwzapalne).
3. Surowica wraz z nowopowstałymi białkami ochronnymi jest oddzielana od skrzepu krwi.
4. 1 – 3 razy w tygodniu pacjent otrzymuje zastrzyk w staw lub okolice zmienionego zapalnie nerwu.

Terapia Orthokine trwa przez okres trzech tygodni. Czas utrzymywania się efektów, wynosi ponad dwa lata. Ta metoda lecznicza nie jest refundowana przez NFZ, pacjent musi ponieść koszty samodzielnie. Cena zabiegu to około 5000 tys. zł.

Źródła: orthokin.pl, A. Markowicz „Jak bez bólu i wyrzeczeń doczekać do endoprotezy”, Dziennik Zachodni, marzec 2011 rok.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *