Blog

Badanie TK jamy brzusznej: wskazania

Badanie TK jamy brzusznej: wskazania

Tomografia komputerowa jest specjalistycznym badaniem  obrazowym, które znajduje szerokie zastosowanie w diagnostyce w wielu dziedzinach medycyny. Metoda umożliwia uzyskanie przekroju badanego obiektu. Tomografia komputerowa wykorzystywana jest w diagnostyce medycznej, począwszy od stanów nagłych po planowane badania.

Tomografia komputerowa (TK)  jamy brzusznej jest badaniem, które umożliwia dokładną ocenę przekroju ciała, począwszy od sklepienia przepony po spojenie łonowe. Podczas badania wykorzystywane są promienie rentgenowskie oraz zjawisko ich osłabienia przy przenikaniu przez struktury ludzkiego organizmu. Uzyskanie obrazu w różnych odcieniach (w zależności od np. grubości tkanki czy istniejącej patologii) szarości pozwala postawić trafną i szczegółową diagnozę. Badanie TK przeprowadza się za pomocą tomografu i jest ono całkowicie bezpieczne i bezbolesne dla pacjenta. Umieszczone wokół obwodu tomografu lampy rentgenowskie umożliwiają ekspozycję struktur organizmu z różnych stron i pod wieloma kątami.

Tomografia komputerowa uwidacznia wszystkie narządy i tkanki jamy brzusznej. Badanie umożliwia dokładną ocenę żołądka, jelita grubego oraz cienkiego. Ponadto podczas badania uzyskuje się szczegółowy obraz wątroby, trzustki czy nerek i nadnercza. Badanie TK jamy brzusznej obrazuje również drogi żółciowe. Istnieje możliwość wykonania cholangiografii TK, która w jeszcze dokładniejszy sposób uwidacznia drogi żółciowe i ewentualne patologie w ich budowie.

Badanie tomografii komputerowej jamy brzusznej

Tomografia komputerowa jamy brzusznej jest często wykonywanym badaniem. Jest bardzo dobrze tolerowane przez pacjentów, szybkie, a jednocześnie skuteczne i pozwala na trafne zdiagnozowanie większości urazów i chorób jamy brzusznej. TK posiada przewagę nad innymi badaniami diagnostycznymi, gdyż umożliwia dokładną ocenę wielu struktur organizmu w najkrótszym czasie. Badanie tomografii komputerowej jest często wykonywane w ramach nagłej diagnostyki przy oddziałach ratunkowych. Doskonale sprawdza się w diagnostyce ostrych i nagłych bóli brzucha czy powypadkowych urazów jamy brzusznej.

W przypadku badań planowanych należy przygotować się przed całą procedurą. Przed tomografią komputerową zaleca się pacjentom przyjęcie wody, wodnego roztworu jodowego lub jonowego środka cieniującego w celu wypełnienia pętli jelitowych, co umożliwia oddzielenie wnętrza jelita od sąsiadujących struktur. Ponadto pacjent powinien przed badaniem pozostać na czczo.

Tomografię komputerową jamy brzusznej wykonuje się w przypadku podejrzenia lub stwierdzenia choroby nowotworowej jelit, nerek i żołądka. Badanie przeprowadza się również w celu oceny stopnia zaawansowania nowotworów wątroby, trzustki czy dróg żółciowych. Tomografia komputerowa jest niezastąpiona w diagnostyce stanów ostrych takich jak perforacja, niedrożność czy zapalenie wyrostka robaczkowego. Wskazaniem do wykonania badania TK jamy brzusznej są również choroby zapalne jelit, w tym choroba Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Tomografia komputerowa pozwala zdiagnozować przyczynę krwawień z przewodu ogólnego, a także określić źródło takich problemów jak nagły spadek wagi, bóle brzucha czy niedokrwistość. Lekarz na podstawie wyników badania tomograficznego jamy brzusznej może ocenić, a także przewidzieć ewentualne powikłania związane z ostrym i przewlekłym zapaleniem trzustki.

Ponadto tomografia komputerowa znajduje szerokie zastosowanie w diagnostyce stanów zapalnych i zwapnień nerek. Pozwala zdiagnozować kamicę nerkową oraz choroby naczyń nerkowych. Jako jedno z nielicznych wykonywanych współcześnie badań, umożliwia dokładną ocenę i stopień zaawansowania zespołu Budda i Chiariego, czyli zakrzepicy żył wątrobowych lub żyły głównej dolnej. Tomografia komputerowa jamy brzusznej jest również powszechnie wykorzystywana w diagnostyce marskości wątroby. Badanie przeprowadzane w diagnostyce urazów i stanów nagłych pozwala na natychmiastowe rozpoczęcie odpowiedniego leczenia, co nierzadko pozwala uratować życie i zdrowie pacjenta.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *