Blog

Czym jest i jak powstaje stulejka

Czym jest i jak powstaje stulejka

Stulejka (łac. phimosis) jest męskim schorzeniem, które oznacza patologię budowy napletka, która polega na zwężeniu jego ujścia. Stulejka jest najczęstszym schorzeniem napletka, bo dotykającym aż od 8% do 12% wszystkich mężczyzn nieobrzezanych po urodzeniu i potrafi znacznie utrudnić (stulejka częściowa) lub też uniemożliwić (stulejka całkowita) ściągnięcie napletka, przede wszystkim w wzwodzie, ale czasami również w stanie spoczynku.

Stan, w którym napletek pozwala się odprowadzić do rowka zażołędnego, ale w trakcie erekcji powoduje nieprzyjemne doznania bólowe oraz ucisk, również jest nazywany stulejką. Ta nieprawidłowość nie stanowi zagrożenia dla życia, nie jest również stanem bardzo niebezpiecznym, jednak nie powinien być on lekceważony. Zwężone ujście napletka powinno zostać jak najszybciej usunięte, ponieważ może prowadzić do groźniejszych komplikacji zdrowotnych.

Jak powstaje stulejka?

Stulejka była uważana wyłącznie za wadę wrodzoną, jednak obecnie wiadomo, że bardzo duża część stulejek jest nabyta i może powstawać zarówno u niemowlaków, jak również u osób dorosłych. Medycyna wyróżnia stulejkę fizjologiczną oraz patologiczną. Ta pierwsza występuje po urodzeniu i jest spowodowana naturalnym zlepieniem wewnętrznej blaszki napletka i żołędzi prącia. Stulejka ta znika samoistnie podczas pierwszych 3-4 lat życia- statystyki wskazują, że po urodzeniu całkowite odprowadzenie napletka jest możliwe u <5% chłopców, a w wieku 3 lat jest to możliwe u około 90% dzieci.

Najczęstszymi przyczynami powstawania stulejki patologicznej, czyli nabytej, jest nieprawidłowa pielęgnacja niemowlaka, niewłaściwe nawyki higieniczne, stany zapalne cewki moczowej, komplikacje cukrzycowe oraz zapalenie żołędzi, czy napletka. Stulejką patologiczną może okazać się również przetrwała stulejka fizjologiczna.

Patologiczne zwężenie ujścia napletka dotyka około 1% dorosłych mężczyzn. Najczęściej jest następstwem zwłóknień rozwijających się po stanach zapalnych. Może rozwijać się również wyniku urazów, czy być powikłaniem przewlekłego cewnikowania pęcherza moczowego. Powstaje ona również w wyniku urazowych praktyk masturbacji. – Stulejki także zdarzają się dorosłym mężczyznom. W tym przypadku mechanizm bywa różny, najczęściej jest to mały uraz, który powtarza się i powoduje powstawanie blizny. Blizna, która powstaje w obwodzie napletka powoduje jego zwężanie, które po pewnym czasie może być na tyle istotne, że w trakcie wzwodu lub przy oddawaniu moczu nie widać nawet końca penisa. Zdarza się to szczególnie często u cukrzyków – mówi doktor Stefan Czarnecki, urolog z Centrum Medycznego Ameds.

Dolegliwości mężczyzn dotkniętych zwężeniem ujścia napletka

Stulejka może powodować wiele komplikacji zdrowotnych. Duża część mężczyzn dotknięta stulejką nie może prowadzić prawidłowego życia seksualnego. Jest to spowodowane niemożnością odprowadzenia napletka oraz związaną z tym dużą bolesności ą przy każdej próbie podjęcia współżycia. Stulejka całkowita uniemożliwia utrzymywanie prawidłowej higieny intymnej, co doprowadza do odkładania się pod napletkiem wydzieliny, tak zwanej mastki, oraz złogów rozkładającego się moczu, co doprowadza do rozwijania się częstych stanów zapalnych cewki moczowej, dróg moczowo-płciowych oraz prostaty, które w konsekwencji mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na raka gruczoły krokowego.

Stulejka może przekształcić się w załupek, który wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej, ponieważ może spowodować martwicę prącia. Załupek powstaje wyniku zbyt silnego odprowadzenia napletka, które doprowadza do jego uwięźnięcia w rowku zażołędnym.

Stulejka częściowa może ulegać powiększeniu, a jest to spowodowane próbami ściągnięcia napletka, które prowadzą do powstawania mikropęknięć na jego powierzchni, najczęściej niewidocznych, jednak ulegających procesom bliznowacenia, które doprowadzają do coraz mocniejszego zwężania się napletka. Mikropęknięcia powstają również podczas erekcji. Ostatecznie stulejka prowadzi do utrudnienia oddawania moczu, a nawet powstawania tak zwanego ‘’efektu balonika’’.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *