Blog

Badanie RM na NFZ: czy jest możliwe?

Badanie RM na NFZ: czy jest możliwe?

Badanie rezonansem magnetycznym należy do najdokładniejszych i najbardziej precyzyjnych metod diagnostycznych we współczesnej medycynie. Pozwala wykryć wiele groźnych dla życia i zdrowia chorób oraz ocenić ich postęp. Czy badanie rezonansem magnetycznym jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia? Jaki jest czas oczekiwania?

Rezonans magnetyczny (RM) umożliwia obrazowanie trudno dostępnych struktur ludzkiego organizmu. To nieinwazyjne i bezbolesne badanie pozwala na ocenę pracy narządów wewnętrznych. Wykorzystywane jest w diagnostyce wielu zmian chorobowych. Podczas badania możliwe jest uzyskanie wysokiej jakości obrazów tkanek zasłoniętych strukturami kostnymi, dlatego metoda rezonansu magnetycznego doskonale sprawdza się w diagnostyce neurologicznej czy kardiologicznej. Przeprowadzając badanie rezonansem magnetycznym, można zobrazować struktury mózgu wraz z rdzeniem kręgowym, narządy wewnątrz jamy brzusznej czy serce. Ponadto RM wykorzystuje się do oceny mięśni i stawów, układu moczowego czy dróg żółciowych. Badanie rezonansem magnetycznym może wykryć wiele groźnych chorób, między innymi guzy nowotworowe, tętniaki czy torbiele narządów wewnętrznych. Rezonans magnetyczny jest stosowany w diagnostyce niemal wszystkich udarów.

Badanie rezonansem magnetycznym można wykonać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jednak należy liczyć się z długim czasem oczekiwania. Średnio na badanie czeka się około 7-8 miesięcy.

Jaki jest czas oczekiwania na badanie RM w Polsce?

Badanie głowy metodą rezonansu magnetycznego pozwala wykryć zmiany patologiczne w obrębie głowy i szyi. Średni czas oczekiwania na badanie wynosi około 235 dni. Najdłużej na RM głowy czeka się w Krakowie, bo aż ponad 300 dni. W Warszawie możemy liczyć na bliższy termin, gdyż okazuje się, że średni czas oczekiwania w stolicy jest krótszy niż w całym kraju – około 225 dni.  We Wrocławiu poczekamy tyle, ile wynosi średni czas oczekiwania w kraju, natomiast w Gdańsku – około 230 dni. Ze skierowaniem „cito” czas oczekiwania skraca się do około 140 dni, natomiast w diagnostyce onkologicznej możemy liczyć na ustalenie terminu badania w ciągu około dwóch tygodni.

Podobnie jest w przypadku rezonansu magnetycznego kręgosłupa. Średni czas oczekiwania na badanie w kraju wynosi 255 dni. Takie kolejki obowiązują również w Warszawie czy w Krakowie. Nieco krócej na rezonans magnetyczny szyjnego odcinka kręgosłupa czeka się w Szczecinie, bo około 163 dni, tyle samo w mieście poczekamy na rezonans odcinka lędźwiowego czy piersiowego. Na Śląsku kolejka jest dłuższa, a terminy bardziej odległe. W Katowicach średni czas oczekiwania na rezonans magnetyczny kręgosłupa wynosi około 260 dni. Najkrócej czeka się w Rzeszowie – tam RG kręgosłupa może być wykonane już po 130 dniach.

Metodę rezonansu magnetycznego wykorzystuje się do obrazowania narządów wewnątrz jamy brzusznej. Na RM jamy brzusznej w Polsce czeka się około 225 dni. Na Pomorzu średni czas oczekiwania wynosi 193 dni, w Gdańsku można znaleźć nawet kliniki, które ustalają termin za mniej niż 100 dni. W Warszawie najkrócej poczekamy 140 dni, a średni czas oczekiwania na badanie dla stolicy wynosi 220 dni. W Krakowie procedura wydłuża się – przyjdzie nam poczekać około 245 dni, podobnie zresztą jak w Bydgoszczy. Sprawę nieco ułatwia skierowanie typu „cito”, wtedy czas oczekiwania skraca się niemal o połowę, do 135 dni.

Na badanie RM klatki piersiowej trzeba czekać w naszym kraju około 227 dni, chociaż istnieją placówki, które realizują świadczenie w czasie nieprzekraczającym 2 miesięcy, należą jednak one do zdecydowanej mniejszości. Na wschodzie Polski czeka się nieco krócej – w Lublinie średni czas oczekiwania na badanie wynosi 175 dni. To niemal o sto mniej niż na Śląsku – w Katowicach na najbliższy termin trzeba poczekać ponad 260 dni.

Zdecydowanie szybciej (i prościej) jest wykonać badanie, korzystając z usług prywatnych placówek medycznych.  Ceny zaczynają się od 400-500 zł za rezonans magnetyczny głowy czy twarzoczaszki. Najdroższe jest badanie całego kręgosłupa – koszt to około 1000 zł.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *