Jaka jest skuteczność laserowego leczenia NTM
Jak podaje portal www.mp.pl u 20% kobiet po 40 roku życia występuje nietrzymanie moczu. Częstość ta zwiększa się wraz z wiekiem, a po ukończeniu 80 lat z nietrzymaniem moczu zmaga się aż połowa kobiet. Ryzyko wystąpienia tej dolegliwości zwiększa się wraz z ilością przebytych ciąż, porodów i zabiegów ginekologicznych oraz występuje częściej u kobiet z nadmierną masą ciała.
Wyróżnić można trzy główne typy nietrzymania moczu: wysiłkowe, z parciem naglącym oraz z przepełnienia. Wysiłkowe nietrzymanie moczu występuje najczęściej, jest wynikiem osłabienia mięśni dna miednicy. Niekontrolowana mikcja pojawia się najczęściej podczas kaszlu, śmiechu lub gwałtownego ruchu. Nietrzymanie moczu z parciem naglącym polega na występowaniu nadmiernej aktywności pęcherza, który kurczy się bez mózgowego sygnału prowadzącego do oddania moczu. Nietrzymanie z przepełnienia wynika z istnienia przeszkody w odpływie moczu. Pęcherz jest wówczas rozciągnięty i mocno wypełniony, a mocz wypływa samoistnie ciągle lub okresowo.
Leczenie nietrzymania moczu polega na ograniczeniu czynników predysponujących do jego wystąpienia, takich jak kawa, alkohol czy niektóre leki. Lekarz w części przypadków może zalecić przyjmowanie farmaceutyków, które poprawiają funkcjonowanie układu moczowego. W wielu przypadkach stosuje się leczenie chirurgiczne, a w ostatnich latach zyskało na popularności laserowe leczenie nietrzymania moczu.
Laserowe leczenie nietrzymania moczu – czy jest skuteczne?
Dzisiaj mamy bardzo poważny oręż w walce z nietrzymaniem moczu. Jest to laser MonaLisa Touch. Mogę powiedzieć, że u każdej pacjentki u której występuje choćby niewielkie już nietrzymanie moczu, warto przeprowadzić ten zabieg po to, żeby w przyszłości nie doszło do dużego nietrzymania moczu”- mówi w materiale opublikowanym na stronie kliniki „Medyk Centrum” lek. med. Jan Bińczyk, który jest specjalistą ginekologii i położnictwa.
Zabieg polega na wprowadzeniu do pochwy wziernika laserowego, który działa na wejście i przednią ścianę pochwy. Pochwa jak i okolica ujścia cewki moczowej ulegają wzmocnieniu. Działanie promieni lasera stymuluje komórki błony śluzowej pochwy do produkcji większej ilości kolagenu oraz glikogenu. Kolagen pozwala na uzyskanie lepszego napięcia ścian pochwy i okolicy ujścia cewki moczowej. Przywrócenie prawidłowej sprężystości i ułożenia pochwy prowadzi do zmniejszenia kąta nachylenia cewki moczowej. Można w ten sposób wyleczyć wysiłkowe nietrzymanie moczu małego lub średniego stopnia oraz zmniejszyć nasilenie nietrzymania moczu dużego stopnia.
Metoda laserowej terapii nietrzymania moczu posiada udowodnioną skuteczność w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu. W innych jego typach decyzja o podjęciu tego typu leczenia powinna być podejmowana indywidualnie, w zależności od rodzaju zaburzeń występujących u kobiety.
Zwiększenie ilości kolagenu jest trwałe i na stałe zwiększa napięcie pochwy i ujścia cewki. Powtórzenie zabiegu może się okazać konieczne w sytuacji, gdy kobieta urodzi kolejne dziecko. Wówczas tkanki pochwy mogą ponownie ulec nadmiernemu rozciągnięciu. Wykonanie zabiegu laserowego umożliwi powrót pochwy do stanu zbliżonego do tego, który występował w okresie przedporodowym. Tym, co pomaga wzmocnić efekt zabiegu jest regularne wykonywanie ćwiczeń mięśni Kegla. Pozwalają one wzmocnić mięśnie dna miednicy, co ma istotne znaczenie w terapii nietrzymania moczu.
W celu odpowiedzi na pytanie czy laserowe leczenie nietrzymania moczu jest skuteczne, warto przeczytać artykuł „First assessment of short-term efficacy of Er:YAG laser treatment on stress urinary incontinence in women: prospective cohort study”, który ukazał się w 2015r w czasopiśmie „Climacteric: The Journal of the International Menopause Society”. Leczeniu laserowemu poddano 73 kobiety z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Najlepszy wynik terapii osiągnięto u kobiet poniżej 39 roku życia oraz u pań z prawidłową masą ciała. Średnio poprawę w nietrzymaniu moczu zaobserwowano u 33-67% kobiet. U nikogo nie wystąpiły poważne niepożądane powikłania po zabiegu.