Modelowanie łydek: dostępne metody
Powiększanie piersi, korekcja nosa, plastyka powiek – o tych zabiegach chyba słyszał każdy z nas, gdyż te tematy sukcesywnie pojawiają się w mediach i są obecne w świadomości społecznej. Nieproporcjonalny kształt łydek i dysproporcja między udem a łydką stanowią kompleksy wielu ludzi, jednak niewiele osób wie, że łydki, podobnie jak piersi, nos czy powieki, można poprawić z pomocą chirurga plastycznego. Jakimi metodami modeluje się łydki?
Wiele osób boryka się z problemem zbyt chudych łydek, pozostali cierpią z powodu ich asymetrii, jeszcze inni dość nieudolnie próbują zamaskować widoczną dysharmonię między udami a łydkami. To właśnie łydki są częścią kończyn, które najczęściej pokazujemy światu, nic więc dziwnego, że chcielibyśmy, aby prezentowały się estetycznie i współgrały z całą sylwetką. Często kształt czy wygląd łydek uniemożliwia noszenie krótkich spódniczek lub szortów. Panie zakrywają będące przyczyną kompleksów łydki, chociaż problem dotyczy również mężczyzn. Coraz więcej pacjentów zgłasza się do chirurga plastycznego, który pozwala pozbyć się kompleksów związanych z niesatysfakcjonującym kształtem czy wyglądem tej części kończyny. Lekarz ma do dyspozycji kilka metod.
Modelowanie łydek implantami
Niestety, nie wszystkie części ciała jesteśmy w stanie wymodelować ćwiczenia. Kształt łydek jest niemożliwy do zmiany konwencjonalnymi metodami, dlatego pacjentom proponuje się zabiegi modelowania łydek silikonowymi implantami. Zabieg pozwala poprawić kształt łydek i osiągnąć odpowiednie proporcje między górną a dolną częścią nogi.
Z oferty zabiegów modelowania łydek implantami korzystają zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Panie zdecydowanie częściej decydują się na implanty wrzecionowate, które pozwalają wymodelować łydkę na całej jej długości, natomiast panowie zazwyczaj wybierają implanty anatomiczne, które podkreślają przede wszystkim mięśnie w górnej części łydki. Implanty wrzecionowate są znacznie smuklejsze niż anatomiczne.
Wykonane z silikonu implanty wszczepia się podczas przeprowadzanej w znieczuleniu ogólnym operacji. Nacięcia wykonywane są poniżej dołu podkolanowego, dzięki czemu blizny są mało widoczne. Po zabiegu pacjent musi pozostać w klinice co najmniej przez 1 dobę. Jeśli nie występują żadne powikłania, następnego dnia wraca do domu, a powrót do codziennych zajęć możliwy jest po około 2 tygodniach. Od aktywności fizycznej należy powstrzymać się przez okres od 6 do 8 tygodni.
Modelowanie łydek tkanką tłuszczową i kwasem hialuronowym
Efekty modelowania łydek implantami są trwałe, czego nie można powiedzieć o dwóch pozostałych metodach – własnej tkance tłuszczowej i kwasie hialuronowym, jednak te dwa zabiegi są mniej inwazyjne i obciążające dla organizmu. Niektórzy pacjenci uznają, że czasowy efekt zabiegu modelowania łydek tkanką tłuszczową lub kwasem hialuronowym to zaleta, gdyż w razie uzyskania niesatysfakcjonujących rezultatów, mamy pewność, że z czasem łydki powrócą do pierwotnego kształtu.
Zabieg plastyki łydek tkanką tłuszczową składa się z dwóch etapów. Pierwszym jest pozyskanie tłuszczu metodą liposukcji. Następnie pobrany preparat jest oczyszczany i przygotowany do transferu. Do wykonania przeszczepu tkanki tłuszczowej wykorzystuje się kaniule o niewielkiej średnicy, co minimalizuje dolegliwości bólowe po zabiegu. Rezultaty są widoczne niemal natychmiast po wprowadzeniu tkanki tłuszczowej. Operacja nie wyłącza pacjenta z jego życia codziennego, jednak należy powstrzymać się od uprawiania sportu.
Możliwe jest również wymodelowanie łydek żelem Maclarone, opartym na technologii nieodzwierzęcego stabilizowanego kwasu hialuronowego. Preparat Maclarone jest stosowany między innymi podczas zabiegów modelowania piersi. Modelowanie łydek kwasem hialuronowym to zabieg minimalnie inwazyjny, nie zachodzi potrzeba pobytu pacjenta w szpitalu, a okres rekonwalescencji praktycznie nie istnieje. Preparat ulega wchłonięciu przez organizm w ciągu 24 miesięcy. Po upływie czasu zabieg można powtórzyć.