Blog

Diagnostyka jaskry: dynamiczna tonometria Pascala

Diagnostyka jaskry: dynamiczna tonometria Pascala

Jaskra to jedna z najczęstszych przyczyn nieodwracalnej utraty widzenia na świecie. Choć jej przyczyny nie są do końca znane, to większość lekarzy łączy występowanie jaskry z podwyższonym ciśnieniem gałki ocznej. Dlatego diagnostyka schorzenia opiera się przede wszystkim na badaniach pozwalających dokładnie określić jego wartość. Jednym z najnowocześniejszych jest dynamiczna tonometria Pascala.

Według statystyk, na całym świecie na jaskrę choruje około 60 mln osób, zaś 6 mln ludzi utraciło z tego powodu wzrok w obojgu oczach. W Polsce liczbę chorych szacuje się na około 200 tys. Przyczyny jaskry nie zostały dokładnie określone, jednak wiąże się ją z podwyższonym ciśnieniem wewnątrz oka. W oku nieustannie produkowana jest odżywiająca soczewkę i rogówkę ciecz wodnista, a jeżeli z jakichkolwiek przyczyn jej wypływ hamuje, dochodzi do podwyższenia ciśnienia śródgałkowego. – Z czynników wysokiego ryzyka wymienia się skłonności rodzinne, niskie ciśnienie tętnicze, cukrzycę, podwyższony poziom cholesterolu i glukozy, skłonność do migren, choroby tarczycy, ciągły stres, a także krótkowzroczność czy – w przypadku kobiet – wiek powyżej 40 lat. Występowanie któregokolwiek z czynników powinno skłonić pacjenta do wizyty w gabinecie okulistycznym, tym bardziej, że brak ostrości, a przede wszystkim ograniczenia w polu widzenia pojawiają się zbyt późno, aby uchronić wzrok – powiedziała portalowi zdrowie.wp.pl dr Maria Paćkowska, z warszawskiej kliniki Mediq.

Na czym polega dynamiczna tonometria Pascala?

Podstawowym badaniem diagnostycznym w kierunku jaskry jest tonometria, czyli pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. Istnieje wiele rodzajów tonometrów oraz sposobów wykonywania badania, ale jednym z najnowocześniejszych jest dynamiczna tonometria Pascala, dzięki której wartość ciśnienia śródgałkowego nie jest zaburzona przez indywidualne różnice w grubości rogówki.

Tonometr Pascala jest cyfrowym tonometrem kontaktowym trzeciej generacji, montowanym na lampie szczelinowej. Uwzględniając grubość rogówki oraz amplitudę tętna gałkowego, znajdujący się w urządzeniu specjalny czujnik pizoelektryczny jest w stanie podać bardzo prawdopodobną wartość ciśnienia wewnątrzgałkowego. Czujnik umieszczony jest w centrum wklęsłej powierzchni końcówki tonometru, której wielkość i kształt powierzchni zostały zaprojektowane w taki sposób, aby podczas pomiaru zniekształcenie rogówki było minimalne. Tonometr Pascala mierzy ciśnienie w sposób ciągły i bezpośredni, co w terminologii okulistycznej określa się badaniem dynamicznym. Stąd wzięła się pełna nazwa badania, czyli dynamiczna tonometria Pascala. Specjaliści podkreślają, że dzięki niej udaje się unikać błędów często spotykanych podczas innych rodzajów tonometrii, związanych np. z podaniem pacjentowi zbyt dużej ilości barwnika, zwanego fluoresceiną lub przypadkowego naciśnięcia gałki ocznej przez lekarza w trakcie badania.

Dynamiczna tonometria Pascala znajduje zastosowanie szczególnie w diagnostyce trudnych przypadków jaskry młodzieńczej. Badanie wykonuje się pomocniczo również podczas diagnozowania krótko- i dalekowzroczności, blizn oraz plam rogówki, a także kontrolnie po operacjach rogówkowych lub chirurgii refrakcyjnej. Oczywiście okulista może ją przeprowadzić w przypadku podejrzenia występowania jakiegokolwiek rodzaju jaskry. Profilaktyka oraz szybka diagnoza są kluczem w ewentualnym leczeniu schorzenia. Warto bowiem pamiętać, że szkody wyrządzone oczom przez jaskrę są nieodwracalne – lekarze mogą jedynie zatrzymać jej rozwój na etapie z momentu diagnozy.

Tonometr Pascala jest nowoczesnym urządzeniem, więc większość publicznych placówek zdrowia nie posiada go w swoim wyposażeniu. Badanie wykonać można jedynie w renomowanych klinikach prywatnych. Jego koszt to około 80-120 zł.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *