Co to jest stulejka całkowita i czym różni się od częściowej?
Stulejka jest schorzeniem, którego nie należy bagatelizować. Początkowo problem ten często nie powoduje dokuczliwych dolegliwości. Jednakże wraz z upływem czasu dojść może do ujawnienia się powikłań stulejki, a także do dalszego pogłębiania się istoty problemu.
Stulejką nazywamy stan, w którym dochodzi do zwężenia ujścia napletka i do utrudnienia lub nawet uniemożliwienia jego zsunięcia do tzw. rowka zażołędnego. Stulejka może być zarówno wrodzona jak i nabyta. Stulejką nazywamy również sytuację, w której udaję się odprowadzić napletek do rowka zażołędnego, ale podczas wzwodu dochodzi do ucisku i bólu w okolicy żołędzi prącia. Zwężenie ujścia napletka jest stanem fizjologicznym u chłopców do około 2-3 rż. i w tym okresie występowanie stulejki nie powinno budzić niepokoju. Stan taki określamy mianem stulejki fizjologicznej. Jak mówi urolog Stefan Czarniecki: ,,Stulejki także zdarzają się dorosłym mężczyznom, w tym przypadku mechanizm bywa różny. Najczęściej jakiś mały uraz, który się powtarza raz po raz powoduje powstawanie blizny. Blizna, która powstaje w obwodzie napletka powoduje jego progresywne zwężanie.”.
Co to jest stulejka całkowita i czym różni się od częściowej?
Wyróżnić możemy dwa rodzaje stulejki ze względu na stopień zaawansowania rozwoju schorzenia. Stulejka częściowa polega tylko na utrudnieniu zsunięcia napletka. W stanie spoczynku udaje się bez większych problemów zsunąć napletek do wspomnianego rowka zażołędnego. Problem pojawia się podczas wzwodu prącia, kiedy to dochodzi do wzrostu objętości penisa w związku z napływającą do niego krwią. Napletek jest w tej sytuacja za wąski w stosunku do wielkości prącia i pojawia się problem w postaci niemożności jego swobodnego zsunięcia napletka do rowka zażołędnego.
Stulejka całkowita jest natomiast stanem, w którym dochodzi do takiego zwężenia ujścia napletka, że uniemożliwione jest jego zsunięcie zarówno w stanie spoczynku jak i w stanie wzwodu.
Zarówno stulejka częściowa jak i całkowita jest poważnym schorzeniem, które nieleczone często pogłębia się. Może dojść do sytuacji, w której nieleczona stulejka częściowa przejdzie w stulejkę całkowitą.
Oba rodzaje stulejki dają objawy, które są silniej wyrażone w przypadku stulejki całkowitej. W związku z faktem, że w obu przypadkach zwężenia ujścia napletka dochodzi do problemów z jego zsunięcie w czasie erekcji, dochodzi do trudności we współżyciu płciowym. Zmniejszona elastyczność napletka wpływa negatywnie na doznania płciowe, a mogący wystąpić intensywny ból prącia utrudnia lub nawet uniemożliwia zbliżenie obojga partnerów.
Stulejka całkowita silniej niż stulejka częściowa generuje problemy z utrzymaniem właściwego poziomu higieny okolic prącia. Brak możliwości zsunięcia napletka nawet w stanie spoczynku powoduje, że pod napletkiem dochodzi do stopniowego gromadzenia się tzw. mastki. Mastka jest substancją o kolorze białym lub biało-żółtym i intensywnym, nieprzyjemnym zapachu, która jest produktem łoju, złuszczonych komórek nabłonkowych i działania lokalnej flory bakteryjnej. Funkcja mastki polega m.in. na odpowiednim nawilżeniu powierzchni męskiego prącia. Uważa się, że mastka jest substancją o działaniu rakotwórczym, czyli tzw. karcynogenem predysponują do rozwoju stanów przedrakowych i raka żołędzi u mężczyzn.
Silniej wyrażone utrudnienia w utrzymaniu odpowiedniej higieny genitaliów w stulejce całkowitej predysponują do przewlekłych stanów zapalnych, często o etiologii bakteryjnej, które powodują m.in. ból, tkliwość i obrzęk tkanek prącia.
W stulejce całkowitej w wyniku krytycznego zwężenia ujścia napletka dojść może do istotnych problemów z oddawaniem moczu. Gromadzący się pod napletkiem wypływający mocz tworzy widoczne wybrzuszenie, przypominają balonik. Ten skrajny stopień stulejki powoduje m.ni. przewlekłe stany zapalne dróg moczowych i jest wskazaniem do jak najszybszej interwencji zabiegowej.
W sytuacji gdy dojdzie do ściągnięcia na siłę napletka do rowka zażołędnego w stulejce całkowitej dojść może do poważnego powikłania jakim jest załupek. W załupku dochodzi do stanu, w którym to obrzękniętego napletka nie udaje się uwolnić z rowka zażołędnego. Skutkować to może niedokrwieniem i nawet martwicą prącia.