Zastosowanie taśmy Miniarc w leczeniu NTM
Rozwój medycyny i zauważalny na salach operacyjnych trend do niskiej inwazyjności przeprowadzanych na niej procedur medycznych dotarł również do urologii. Lekarze coraz częściej sugerują swoim pacjentkom bezpieczne, komfortowe i skuteczne metody leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu. Dzisiaj złotym środkiem w urologii są laparoskopowe zabiegi wszczepienia pod cewkę moczową podtrzymującej ją taśmy – siatki polietylenowej, a jedną z najbardziej nowoczesnych taśmy wykorzystywanych podczas leczenia jest mini system Miniarc.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu (NTM) ma ogromny wpływ na spadek komfortu życia. Szacuje się, że z powodu tej krępującej przypadłości może cierpieć nawet co trzecia kobieta. NTM jest zjawiskiem powszechnym, nic więc dziwnego, że współcześnie istnieje ponad 200 metod zabiegowego leczenia choroby. Ale zanim przejdziemy do omówienia zastosowania taśmy Miniarc, będącą jedną z najmniej inwazyjnych systemów wykorzystywanych do laparoskopowego leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu, rozprawmy się z kilkoma mitami na temat NTM, głęboko zakorzenionymi w opinii społeczeństwa.
Nietrzymanie moczu nie jest domeną osób starszych, chociaż, rzeczywiście, obserwuje się wzrost zachorowań u kobiet w wieku okołomenopauzalnym. Chorują jednak również kobiety młode, w szczególności wieloródki oraz panie cierpiące z powodu przewlekłych i nawracających zakażeń dróg moczowych. Przyczyn NTM upatruje się również w niedoborach hormonalnych, przebytych operacjach cewki moczowej czy wadach wrodzonych. Wiele pań wstydzi się rozmawiać o swojej krępującej przypadłości z lekarzem. Do tej grupy zaliczają się zwłaszcza osoby starsze, które dochodzą do wniosku, że w pewnym wieku „to” się zdarza i nie decydują się na rozpoczęcie leczenia. Innym kobietom towarzyszy strach przed interwencją chirurgiczną. Niesłusznie, gdyż współcześnie odchodzi się od tradycyjnych operacji przeprowadzanych za pomocą skalpela, a lekarze proponują swoim pacjentkom mniej inwazyjne zabiegi laparoskopowe.
Po zabiegu metodą laparoskopową pacjentki szybciej wracają do codziennej aktywności, gdyż nie wykonuje się dużego cięcia, a jedynie niewielkie nacięcia o średnicy kilku milimetrów, przez które wprowadza się mikro instrumenty. Umieszczony w jednym z trzech nacięć w jamie brzusznej laparoskop emituje światło i przekazuje sygnał do monitora. Przez dwa pozostałe nacięcia wprowadza się narzędzia, za pomocą których lekarz umieszcza polipropylenową taśmę na środkowym odcinku cewki moczowej. Początki tej metody sięgają lat 90., kiedy po raz pierwszy opisano ją w specjalistycznej prasie urologicznej. Zastosowanie techniki laparoskopowej z wykorzystaniem polipropylenowej taśmy zrewolucjonizowało zabiegi urologiczne przeprowadzane w leczeniu nietrzymania moczu. Niegdyś skomplikowana i inwazyjna procedura stała się prostym zabiegiem z zakresu chirurgii jednego dnia, możliwym do wykonania w znieczuleniu miejscowym. Laparoskopowa metoda leczenia NTM uważana jest obecnie za tzw. złoty środek w urologii. Istnieje wiele systemów taśm wykorzystywanych podczas zabiegów, a pośród nich – jedna z najmniej inwazyjnych i najnowocześniejszych metod, Miniarc.
Taśma Miniarc – najmniej inwazyjny spośród dostępnych systemów do leczenia NTM
Taśma Miniarc zaliczana jest to tzw. „mini systemów”. Obecność taśmy na rynku medycznym jest wynikiem rozwoju techniki TVT Secur. Zabieg przeprowadza się drogą przezpochwową, bez konieczności wykonywania nacięć w jamie brzusznej. Taśma Miniarc, w przeciwieństwie do znakomitej większości dostępnych na rynku systemów, znacząco zmniejsza zakres preparatyki tkanek okołopochwowych. Dodatkowo eliminuje ryzyko wynikające z obecności instrumentów laparoskopowych w przestrzeni załonowej lub otworach zasłonionych. Taśma umieszczana jest w środkowym odcinku cewki moczowej przez niewielkie nacięcie w przedniej ściance pochwy.
Obecność taśmy i jej zdolności adaptacji do otaczających ją tkanek stymuluje produkcję kolagenu, podpierając cewkę moczową i zapobiegając incydentom nietrzymania moczu. Ocenia się, że skuteczność leczenia taśmą Miniarc wynosi około 90%.