Blog

Czym jest gastroskopia bezstresowa?

Czym jest gastroskopia bezstresowa?

Panendoskopia, w uproszczeniu zwana gastroskopią – i to właśnie ta nazwa jest najczęściej używana – to metoda diagnostyki górnego odcinka układu pokarmowego. Standardowo badanie polega na wprowadzaniu przez jamę ustną do tegoż układu giętkiego przewodu zwanego endoskopem. Gastroskopia umożliwia zdiagnozowanie chorób przełyku, żołądka oraz dwunastnicy.

Naukowcy od wielu lat poszukiwali innowacyjnego rozwiązania, które uczyni badanie lepiej tolerowanym przez człowieka. Dotychczas pacjentom szczególnie źle znoszącym zabieg proponowano znieczulenie miejscowe, które jednak zaledwie łagodziło odczucia związane z badaniem. Przełomem we współczesnej diagnostyce chorób górnego układu pokarmowego okazało się wprowadzenie ultracienkiego gastroskopu, który umożliwia przeprowadzenie badania metodą donosową. Średnica nowoczesnego gastroskopu jest 2-krotnie mniejsza od stosowanych dotychczas urządzeń.

Pionierem w produkcji sprzętu do badań endoskopowych jest firma Olympus i to właśnie koncern jako pierwszy wprowadził na rynek aparat, który pomimo małej średnicy, umożliwia przeprowadzenie diagnozy oraz pobranie wycinku do badania histopatologicznego oraz na test Helicobacter pylori. Innowacyjny endoskop posiada funkcję NBI (ang. Narrow Band Imaging), czyli możliwość obrazowania w wąskim pasmie światła. Obrazowanie w wąskim pasmie światła pozwala lekarzowi przeprowadzającemu badanie dostrzec ukrytą strukturę powierzchni śluzówki i powierzchniowe naczynia włosowate. Funkcja NBI działa w oparciu o wykorzystanie różnic w pochłanianiu światła przez krew oraz tkanki, co umożliwia obrazowanie naczyń włosowatych kontrastujących z błoną śluzową.

Na czym polega gastroskopia bezstresowa

Gastroskopia bezstresowa, zwana także donosową, jest najmniej inwazyjną oraz najbardziej komfortową dla pacjenta metodą diagnostyczną umożliwiającą przeprowadzenie badania górnego odcinka układu pokarmowego. Większość pacjentów uważa badanie za o wiele bardziej przyjemne niż tradycyjna gastroskopia, dlatego dziewięć na dziesięć osób, dokonując wyboru pomiędzy oboma metodami, decyduje się na diagnozę nowoczesnym gastroskopem umożliwiającym wykonanie badania metodą donosową. Większy komfort jest możliwy dzięki cienkiej średnicy urządzenia. Wąska średnica wziernika nie oznacza niższej jakości obrazu. Nowoczesne endoskopy pozwalają przeprowadzić badanie bez obciążania organizmu pacjenta dzięki zwiększonej możliwości manewrowania urządzeniem. Endoskop można wprowadzić głębiej aniżeli tradycyjny aparat, co bezpośrednio wpływa na skuteczność diagnozy. Regulacja głębi ostrości od 3 do 100 mm umożliwia rozpoznanie najmniejszych zmian w układzie pokarmowym.

Podczas badania donosowego aparat nie dotyka języka, więc nie wywołuje odruchu wymiotnego. Wprowadzenie endoskopu przez nos pozwala uniknąć efektów ubocznych badania, jakim dotychczas najczęściej były nudności. W trakcie badania pacjent może swobodnie rozmawiać z lekarzem, a więc również informować o swoich dolegliwościach czy objawach, co również wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa chorego.

Gastroskopia bezstresowa jest doskonale tolerowana przez najmłodszych pacjentów. Metoda umożliwia delikatne oraz mało inwazyjne przeprowadzenie diagnostyki chorób górnego układu pokarmowego u dzieci oraz dorosłych.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *