Blog

Implanty stomatologiczne: jak o nie dbać?

Implanty stomatologiczne: jak o nie dbać?

Uzupełnianie braków w uzębieniu za pomocą implantów to jeden z najbardziej zaawansowanych i komfortowych sposobów na olśniewający uśmiech. Wiele osób, które mają zamiar poddać się procedurze założenia implantów, sądzi, że wszczepienie sztucznego zęba zwolni ich z obowiązku dbania o higienę jamy ustnej – w końcu problem próchnicy nie będzie ich już dotyczył. Nic bardziej mylnego – aby cieszyć się implantami przez całe życie, należy odpowiednio je pielęgnować, kierując się przy tym kilkoma prostymi zasadami.

Jak dbać o implanty stomatologiczne?

O powodzeniu leczenia implantologicznego decyduje utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej zarówno bezpośrednio po zabiegu, jak i w późniejszym okresie. Zaraz po wszczepieniu implantów kluczowe jest zminimalizowanie ryzyka kontaktu miejsca poddanego zabiegowi z bakteriami. W tym celu należy stosować się do zaleceń stomatologa dotyczących przyjmowania pokarmów, stosowania odpowiednich leków oraz płukanek czy żelów. Od tygodnia do dwóch po wykonaniu zabiegu stosuje się również specjalną bakteriobójczą pastę oraz bardzo miękką szczoteczkę, która pozwala oczyścić zęby bez podrażnienia otaczających tkanek.

Implanty stomatologiczne - jak dbać

Dbaj o implanty stomatologiczne lepiej niż o własne zęby

Po zakończeniu tego etapu pacjent może zacząć przyzwyczajać się do regularnej pielęgnacji implantów. Reguły, do jakich powinien się stosować, łatwo wchodzą w nawyk. Po pierwsze, należy myć zęby co najmniej dwa razy dziennie, najlepiej zaraz po posiłkach. Stosowanie specjalistycznej szczoteczki nie jest już wymagane. Dodatkowo warto raz dziennie wypłukać jamę ustną ogólnodostępnym w drogeriach płynem antyseptycznym.
Kolejnym istotnym zaleceniem jest nitkowanie przestrzeni wokół implantów jeden raz w ciągu dnia.

Jak w artykule dla portalu polki.pl podkreśla lek. dent. Iwona Gnach-Olejniczak, doświadczona specjalistka stomatologii ogólnej, a równocześnie jeden z pierwszych w Polsce stomatologów, którzy otrzymali akredytację implantologiczną Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Implantologii Stomatologicznej oraz Ministerstwa Zdrowia, codzienne stosowanie nici dentystycznej i wprowadzanie jej pod linię dziąseł jest kluczowym elementem higieny w przypadku osób z implantami. Dzieje się tak dlatego, że ze względu na sposób mocowania implantu osad bakteryjny ma możliwość wniknięcia pod linię dziąseł. Jeśli na bieżąco się go nie usuwa, mineralizuje się i przekształca w twardy kamień poddziąsłowy.

Doskonałym uzupełnieniem nitkowania jest stosowanie irygatora stomatologicznego. To urządzenie, które za pomocą wody pod wysokim ciśnieniem pozwala płukać trudno dostępne przestrzenie międzyzębowe. Strumień wody nie tylko wypłukuje płytkę nazębną i resztki pokarmu, ale również masuje dziąsła, poprawiając ich ukrwienie.Namnażanie kamienia może doprowadzić do przykrych konsekwencji w postaci zapalenia tkanek wokół implantu, a w rezultacie do rozchwiania i utraty sztucznego zęba. By tego uniknąć, wystarczy regularnie co pół roku zgłaszać się na wizyty u stomatologa, najlepiej posiadającego doświadczenie w zakresie implantologii. Dentysta będzie mógł na bieżąco kontrolować stan jamy ustnej, a w razie potrzeby wykona także skaling, czyli profesjonalne usuwanie kamienia. Częstotliwość okresowych przeglądów nie różni się zatem od tej, jaka jest zalecana pacjentom z naturalnymi zębami.

Osoby, które rozważają wstawienie implantów, powinny również wziąć pod uwagę możliwość rezygnacji z palenia papierosów. Bezpośrednio przed i po zabiegu palenie jest całkowicie zabronione, ponieważ utrudnia i wydłuża proces gojenia. Palacze są także bardziej podatni na odkładanie się kamienia nazębnego, dlatego zerwanie z nałogiem jest wskazane również w późniejszym okresie, kiedy implant zdąży już całkowicie się przyjąć.

Sztuczne zęby nie bolą, ale to nie znaczy, że nie trzeba o nie dbać. Zalecenia dla pacjentów z implantami nie różnią się diametralnie od wskazówek, za którymi powinny podążać osoby z naturalnym uzębieniem, dlatego bardzo łatwo wprowadzić je w życie i przez długie lata cieszyć się pięknym uśmiechem.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *