Chirurgia bariatryczna: wskazania do leczenia otyłości
Chirurgiczne leczenie otyłości jest rozwiązaniem dla osób z dużą nadwagą. Stanowi pewną ostateczność, gdyż stosuje się je wówczas, gdy metody leczenie zachowawczego zawiodą. Operacje bariatryczne, bo tak właśnie nazywają się operacje chirurgicznego leczenia otyłości, są najbardziej skuteczną metodą leczenia skrajnych postaci otyłości.
W przeszłości ludzie otyli byli postrzegani jako osoby żyjące w dostatki i bogactwie. U kobiet nadwaga kojarzona była z płodnością, a w niektórych epokach – z pięknem. Współcześnie jednak mamy świadomość, że otyłość jest chorobą. Chorobą, którą można, a nawet trzeba leczyć. W 1997 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wpisała otyłość na listę współczesnych chorób cywilizacyjnych. Statystyki biją na alarm – otyłość jest zjawiskiem, którego nasilenie stale wzrasta. Szacuje się, że obecnie z otyłością boryka się około 19% Polaków. Według statystyk i prognoz WHO w 2030 roku otyłość może być problemem dotykającym aż 41% mieszkańców Stanów Zjednoczonych.
O otyłości możemy mówić wówczas, gdy tkanka tłuszczowa stanowi ponad 20% całkowitej masy ciała mężczyzny oraz powyżej 25% u kobiet. Otyłość wynika z nadmiernego gromadzenie się tkanki tłuszczowej w organizmie, które znacznie przekracza potrzeby oraz możliwości organizmu. Główną przyczyną otyłości, są, oczywiście, przekarmianie, brak dbałości o właściwy dobór pokarmów oraz zbyt mało ruchu. Istnieją również czynniki zwiększające ryzyko rozwoju otyłości, takie jak predyspozycje genetyczne, czynniki biologiczne, farmakologiczne czy psychologiczne.
Operacyjne leczenie otyłości – u kogo ma zastosowanie i czy jest skuteczne?
Operacyjne leczenie otyłości jest najskuteczniejszą, ale też najbardziej radykalną metodą terapeutyczną, dlatego proponuje się je głównie pacjentom, u których, mimo podjęcia odpowiednich kroków, nie udało się osiągnąć ubytku masy ciała. Należy nadmienić, iż chirurgiczne leczenie otyłości samo w sobie nie stanowi alternatywy dla takich metod jak dieta, aktywność fizyczna czy leczenie farmakologiczne, gdyż powinno być wdrożone dopiero wówczas, gdy poprzednie terapie zawiodą.
Z zasady chirurgiczne leczenie otyłości stosuje się u pacjentów, u których wskaźnik BMI (wskaźnik masy ciała) przekracza 40 kg/m2. Można przeprowadzić operację bariatryczną u osób ze wskaźnikiem BMI między 35 a 40 kg/m2, jeśli otyłości towarzyszą inne choroby współistniejące, takie jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Ponadto operacyjne leczenie otyłości proponuje się również osobom ze wskaźnikiem masy ciała powyżej 35 kg/m2 i poniżej 40 kg/m2, jeśli leczenie zachowawcze nie zakończyło się sukcesem lub mimo dobrego efektu leczenia niechirurgicznymi metodami, doszło do ponownego nadmiernego wzrostu wagi.
Chirurgiczne leczenie otyłości przeprowadza się u pacjentów między 18. a 60. rokiem życia, chociaż w Stanach Zjednoczonych, gdzie problem otyłości jest szczególnie poważny, funkcjonują już ośrodki, w których operacje bariatryczne wykonuje się również u dzieci. Kliniki mają specjalnie przystosowane zaplecze pediatryczne. U osób po 60. roku życia rozważa się indywidualnie każdy przypadek.
Operacje bariatryczne stanowią rozwiązanie nie tylko samej otyłości, ale również związanych z nią problemów natury społecznej czy psychologicznej. W rozmowie z dziennikarką portalu mp.pl jedna z pacjentek, która przeszła zabieg rękawowej resekcji żołądka, dzieli się swoimi odczuciami: „Teraz mogę więcej. Czuję się lżejsza, łatwiej mi się poruszać. Przed zabiegiem miałam problem ze swobodnym przejściem 100 metrów. Serce mi kołatało, dostawałam zadyszki. Teraz nawet pod górkę mogę wejść bez większych trudności.”
Efektem operacyjnego leczenia otyłości jest nie tylko duży, ale przede wszystkim długotrwały ubytek masy ciała. Często po leczeniu zachowawczym po jakimś czasie u pacjentów obserwuje się ponowny wzrost wagi, co nie występuje po chirurgicznym leczeniu. Należy jednak pamiętać, że operacje bariatryczne są ostatecznością, dlatego wykonuje się je u pacjentów, którzy podjęli realne, choć nieudane próby walki ze swoją otyłością.